Bezpieczeństwo

Legia Akademicka - zasady służby

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni jednolitych studiów magisterskich, studiów pierwszego i drugiego stopnia realizowane w uczelniach, jednostkach wojskowych, ośrodkach i centrach szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Program Legii Akademickiej realizowany jest w ramach szkolenia podstawowego (dobrowolna zasadnicza służba wojskowa) oraz dwóch modułów - podoficerskiego i oficerskiego.

czytaj więcej

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to ochotnicze przeszkolenie wojskowe dla osób od 18. do 55. roku życia. Składa się ono z dwóch części: 27-dniowego szkolenia podstawowego oraz szkolenia specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy.

Szkolenie podstawowe jest zakończone przysięgą. Ochotnik kończy szkolenie ze stopniem szeregowego.
W czasie szkolenia podstawowego odbywa się wyznaczanie na stanowiska służbowe w ramach szkolenia specjalistycznego. Podczas wyznaczania, ochotnik informuje rekrutera, czy kontynuuje kształcenie podczas szkolenia specjalistycznego, czy po szkoleniu podstawowym przechodzi do rezerwy aktywnej lub pasywnej. Szkolenie specjalistyczne nie jest obowiązkowe.

Podczas 27 dni kształcenia, wcielony ochotnik jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma zapewnione wyżywienie, umundurowanie oraz uposażenie od 1. dnia służby w wysokości 6000 zł brutto (dla osób do 26. roku życia brutto = netto).

Żołnierze po dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej mają pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej oraz naboru do zawodowej służby wojskowej.

W celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota przy ulicy Sękocińskiej 8 w Warszawie. Kontakt telefoniczny: 261-826-806.

czytaj więcej

Kwalifikacja wojskowa 2025

Rusza kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota. Sprawdź jakie są terminy i kogo dotyczy.

Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

czytaj więcej

Już jest ustawa o ochronie ludności i...

W obliczu rosnących wyzwań wiązanych z zagrożeniami naturalnymi, technologicznymi oraz zagrożeniami wynikającymi z działalności człowieka, w tym zagrożeniem wojną, społeczeństwo potrzebuje spójnych i efektywnych strategii ochrony ludności. Fundamentem prawnym dla tych rozwiązań jest długo oczekiwana, nowa obowiązująca od dnia 1-go stycznia tego roku ustawa „O ochronie ludności i obronie cywilnej” (Dz. U z 2024 r. poz. 1907). Przedmiotowa ustawa określa zadania ochrony ludności i obrony cywilnej, a także organy i podmioty odpowiedzialne za ich realizację. Wprowadza zasady planowania ochrony ludności, sprawnego przekształcenia się podczas zagrożenia wojną organów ochrony ludności w organy obrony cywilnej, funkcjonowania systemów wykrywania zagrożeń, powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach oraz określa organizację obowiązkowych szkoleń zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Reguluje zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony oraz organizację obrony cywilnej i sposób powoływania personelu do obrony cywilnej. Zapewnia również finansowanie działań związanych z ochroną ludności i obrona cywilną. Zapraszamy do lektury ustawy oraz wdrażanych rozporządzeń wykonawczych do niej.

czytaj więcej

Wsparcie zakupu lekkiego samochodu rozpoznania ratowniczego jednostki...

Miasto Piastów złożyło kolejny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego tym razem o wsparcie zakupu lekkiego samochodu rozpoznania ratowniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie.

Nasz wniosek został przez Samorząd WM rozpatrzony pozytywnie, otrzymaliśmy pomoc finansową w postaci dotacji w wysokości 100 000 złotych.

W środę 25 października br. symboliczny czek odebrali Burmistrz Miasta Piastowa Grzegorz Szuplewski wraz ze Skarbnikiem Miasta Grażyną Wójcik.

czytaj więcej

Program Czyste Powietrze

We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Więcej informacji uzyskacie na stronie https://wfosigw.pl/czyste-powietrze/.


czytaj więcej

Informacje dot. dystrybucji jodku potasu

W związku z licznymi zapytaniami dot. informacji pojawiających się w mediach a dotyczących dystrybucji jodku potasu, Urząd Miejski w Piastowie informuje, iż w Mieście Piastowie punkty wydawania preparatu jodku potasu zostały zlokalizowane w piastowskich szkołach podstawowych. Wydawanie preparatu w punkach dystrybucji nastąpi dopiero po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania przedmiotowych tabletek. Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.

czytaj więcej

Zapal Światło Wolności - 13 grudnia

W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia, o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.


czytaj więcej

POLICJA

Komisariat Policji w Piastowie

05-820 Piastów, ul. Popiełuszki 24
telefon dyżurny czynny całą dobę:
tel. 22 753 40 55
tel. 22 753 40 56
tel. 47 724 68 20
fax 47 724 68 21

Komendant Komisariatu
podinsp. Dariusz Kruziewicz

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji  w Piastowie
kom. Karolina Kańka

czytaj więcej

 Powrót