W ramach zadania „Uśmiech Świetlika” (realizowanego przez Stowarzyszenie „Możesz” i Świetlicę Środowiskowo – Integracyjną przy finansowym wsparciu Zarządu Województwa Mazowieckiego) podopieczni piastowskiej świetlicy wzięli udział w dwóch dużych konkursach. Jeden z nich to międzynarodowy konkurs plastyczny „Święty Jan Paweł II oczami dziecka”. Na jego rozstrzygnięcie jeszcze czekamy.
Drugi to ogólnopolski konkurs „(Pod)różne Historie”, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Prace konkursowe mogły mieć formę literacką i fotograficzną.
Świetliki dzielnie przygotowywały się do każdej z form konkursowych. Gościliśmy w świetlicy specjalistów, którzy podczas cyklu warsztatów pomogli w przygotowaniu prac (nad pracami literackimi czuwała Anna Pękala, w tajniki fotografii wprowadzała nas Ewa Milun –Walczak, zaś warsztaty plastyczna poprowadziła Agnieszka Steihagen).
Tym bardziej jesteśmy dumni z sukcesów jakie odnieśliśmy. W kategorii fotografia, na 170 nadesłanych zdjęć, 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła Klaudia Ciarka. Trzecią nagrodą uhonorowana została również Wiktoria Szczuka, w młodszej wiekowo kategorii. Dodatkowo Paulina Skumiał otrzymała wyróżnienie i jej prace zakwalifikowane zostały do wystawy pokonkursowej.
I nie był to koniec naszych „Pod”różnych Historii”. Wybraliśmy się bowiem na galę finałową konkursu do Białegostoku. Na weekend 23 – 24 września zabraliśmy wszystkich uczestników każdego z konkursów. Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku zatroszczył się o to, by każda chwila naszego pobytu wypełniona była atrakcjami: warsztatami, pokazem tańców, spotkaniem z podróżnikiem, zwiedzaniem miasta, podsumowaniem konkursów i otwarciem wystawy fotograficznej. Wszystko wokół tematu „podróże”.
Dzięki zespołowi „Lovzar” przenieśliśmy się na Kaukaz, podróżnik Andrzej Zwetler zabrał nas w podróż po Islandii, w góry Nepalu oraz do Egiptu, gdzie wyjątkowo nie zobaczyliśmy piramid i piasku lecz ogrom wody i rafę koralową. Podczas warsztatów fotograficznych Andrzej Górski przeniósł uczestników do XIX wieku, wprowadzając ich w tajniki nowatorskiej dla tamtego okresu techniki mokrego kolodionu. Natomiast Krzysztof Korotkich zapoznał młodzież z podróżopisarstwem i o jego rolą w literaturze, a także z zasadami tworzenia reportażu podróżnego. Przybyli goście integrowali się, próbując smakowitych potraw regionalnych.
Zwieńczeniem wyjazdu była wycieczka po Białymstoku, podczas której młodzi podróżnicy zwiedzili Pałac Branickich i jego ogrody, śródmieście, kościół Farny i Pałacyk Gościnny.
Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych fotografii oraz galerii zdjęć z pobytu Świetlików w Białymstoku.
|
Ciarka Klaudia - kat. III - Wodne podróże abordaż
|
|
|
Race zwycięstwa w Stolicy Tam zamieszkam 1 Tam zamieszkam 2
Skumiał Paulina kat.III
|
|
|
Szczuka Wiktoria kat.II - seria W drogę