Numery PESEL dla obywateli Ukrainy

Szanowni Państwo,

Od środy 16 marca br., możliwe jest nadawanie numerów PESEL osobom, które opuściły Ukrainę po 24 lutego br. Posiadanie numeru PESEL umożliwi zalegalizowanie pobytu w Polsce na okres do 18 miesięcy, skorzystanie z opieki zdrowotnej czy pomocy społecznej oraz podjęcie pracy.

Procedura wydawania numerków o nadanie PESEL obywatelom Ukrainy.

Dla usprawnienia obsługi obywateli Ukrainy informujemy, że numerki o nadanie numeru PESEL będą wydawane w każdy poniedziałek od godziny 9.00 na cały tydzień.

Numerki wydawane są w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. 11-go Listopada 8 (klatka A).


Na każdy dzień będzie wydawanych ok. 30 numerków. Numerki będą wydawane obywatelom Ukrainy w kolejności ich przybycia na wyżej wskazane miejsce. Nie prowadzimy zapisów telefonicznych.

Wnioski będzie można składać w Urzędzie Miejskim w Piastowie ul 11 Listopada 8 (Zespół Spraw Obywatelskich) w godzinach pracy Urzędu. Pierwszeństwo do składania wniosków będą miały osoby, które jako miejsce stałego przebywania podadzą Piastów. W związku z prawną możliwością zarejestrowania obywateli Ukrainy "wstecz", nie ma konieczności udawania się na wizytę w pierwszym, możliwym terminie. 

Jednocześnie informujemy, że numer PESEL można uzyskać na Stadionie Narodowym 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-16.00 lub w CH PTAK, Aleja Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn

Wnioski o świadczenie 500+ można składać jedynie elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE ZUS https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi . Pracownicy ZUS służą pomocą w rejestracji i złożeniu wniosku. Pomoc można uzyskać na Stadionie Narodowym lub w każdej placówce ZUS na terenie kraju.


W przypadku, gdy wjazd obywatela Ukrainy na terytorium Polski nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej (czyli nie ma pieczątki Straży), należy udać się do Nadwiślańskiej Jednostki Straży Granicznej w Warszawie, ul. Komitetu Obrony Robotników 23 (tel. +48 22 513 21 00) lub innej placówki Straży Granicznej i zarejestrować swój pobyt. WAŻNE: stawić się muszą wszyscy członkowie rodziny, w tym dzieci.

Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać numer PESEL?

    • - Wypełniony wniosek o nadanie numeru PESEL (w załączeniu znajdą Państwo wersję w językach polskim i rosyjskim zarówno dla dorosłych, jak i dzieci);

    - Dokument, który potwierdzi dane podane we wniosku, tj. paszport, dowód (jeśli nie ma takiego dokumentu, można złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej);

  • - Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarze 35 x 45 mm (szerokość x wysokość)


Załączniki

  • Link do wniosku w języku ukraińskim: TUTAJ
  • Link do wniosku w języku rosyjskim: TUTAJ


Dodatkowe informacje na stronach Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej:
Wersja polska: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-ora...
Wersja ukraińska: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-oraz-profil-zaufany--usluga-dla-obywateli-ukrainy-ua
 Powrót