Syreny alarmowe

Kategoria: sprawy-różne
Autor: Agata Zborowska
Pytanie z dnia 23.06.2016 r.

Pytanie:

Szanowni Państwo, Jestem mieszkanką Piastowa. Wczoraj, koło godziny 22:30-23:00 ze snu wybudziły mnie długie, donośne dźwięki syren alarmowych, a następnie odgłosy karetki/ innych służb porządkowych.

Nie ukrywam, że wzbudziło to we mnie silny niepokój, gdyż dotychczas ćwiczenia zazwyczaj odbywały się w ciągu dnia. Czy mogą mi Państwo udzielić informacji na temat, dlaczego syreny zawyły o tej porze? Dobrze byłoby również, gdyby w przypadku ćwiczeń z użyciem syren, o których Państwo wiedzą, publikowane były informacje z tym związane, aby uspokoić mieszkańców miasta. Z wyrazami szacunku, Agata Zborowska

Odpowiedź:

Pani Agato Zborowska informuje pani, że jest pani mieszkanką Piastowa (ale chyba tak nie jest),
w odpowiedzi na email z dnia 23.06.2016r. stwierdzam, że w Pani informacji, pytaniu i sugestii jest wiele niezrozumienia tematyki jaka została poruszona, i tak:
1.    W dniu 22.06.2016r o godzinie 22,20 Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) w Piastowie została wezwana przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Pruszkowie do zdarzenia jakie miało miejsce w al. Jerozolimskiej (płonął samochód). Jednostka OSP wyjechała do zdarzenia o godz. 22,25. Czas reakcji bardzo dobry, zwracam uwagę, że są to ochotnicy a nie zawodowcy, a czas reakcji jest podobny do zawodowych strażaków. Samochód specjalny tj. pożarniczy, pogotowia ratunkowego, policji, pogotowia energetycznego, gazowego itd. jako samochody uprzywilejowane w ruchu do miejsca zdarzenia są zobligowane do używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych nieużywane jednego z nich jest niedozwolone.
Wzywanie OSP na terenie powiatu do zdarzeń spoczywa na KP PSP, gdzie formą wzywanie jest zintegrowany system alarmowania poprzez syreny pojedynczych OSP lub na tz. „okólnik” wszystkich OSP.
2.    Nie jest przeze mnie zrozumiały zarzut - zwrot „dotychczas ćwiczenia zazwyczaj odbywały się ciągu dnia”. (Jakie ćwiczenia i przez kogo organizowane?).
W 2014r. został uruchomiony na terenie miasta Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50. System ten jak wskazuje nazwa służy do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych (5 zestawów obiektowych) do alarmowania i powiadamiania mieszkańców, (możliwość nadawania komunikatów głosowych w czasie rzeczywistym) o zdarzeniach istotnych dla bezpieczeństwa obywateli bez uprzedzenia, oraz z 24 godzinnym wyprzedzeniem o prowadzonym treningu lub sprawdzenia działania systemu na „głośno”. Informacje tego typu są lokalizowane na stronie internetowej UM w zakładce BEZPIECZEŃSTWO i tak:
-    w 2014r. syreny na głośność były uruchomione w dniu 01.12. w godz. 12,00 - 14,00:
-    w 2016r. syreny na głośność były uruchomione w dniu 07.06. w godz. 11,30 - 13,00.
-    ponadto ćwiczebnie syrena OSP 2x w roku jest uruchamiana w trakcie prowadzonych kontroli gotowości OSP przez KP PSP.
-    reasumując, wszystkie syreny tj. będące w systemie DSP-50 i syrena OSP mogą być uruchamiane ćwiczebnie w ciągu roku razem 3 krotnie, pozostałe uruchamiania są związane z udziałem w akcjach ratunkowych lub konieczności alarmowania ludności.
3.    Syreny były, są i będą uruchamiane – ćwiczebnie z komunikatem wyprzedzającym DSP-50, bez komunikatów w trakcie (przez zaskoczenie)  sprawdzenia gotowości bojowej OSP prowadzonych przez KP PSP. Sprawy związane z udziałem jednostek PSP i OSP w akcjach ratunkowych reguluje ustawa o ochronie przeciwpożarowej oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji w sprawie szczegółowych zasad  organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego , oraz kodeks drogowy.
Zdarzenia losowe wszelkiego rodzaju zdarzają się o każdej porze dnia i nocy, służby uczestniczące w akcjach ratowniczych muszą używać sygnałów aby mieć przywilej pojazdu uprzywilejowanego co zmusza innych użytkowników szlaków komunikacyjnych do odpowiedniego zachowania się wobec nich.

z poważaniem
Inspektor ds. obronnych, OC i ZK
Aleksander Dobrowolski


 Powrót