Szpitale wojenne w Pruszkowie

Muzeum Dulag 121 zaprasza na ostatni listopadowy wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego, który odbędzie się w sobotę 19 listopada o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum. Podczas tego spotkania dr Wawrzyński przybliży historię szpitali wojennych utworzonych w Pruszkowie po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku. Bezpłatne wejściówki do pobrania: https://app.evenea.pl/event/878214-9/  

Bitwy na przedpolach Pruszkowa - wrzesień 1939

12 i 13 września 1939 roku na przedpolach Pruszkowa doszło do dwóch równoległych dużych bitew – pod Brwinowem oraz między Ożarowem i Ołtarzewem. Na pobojowiskach zalegało kilkuset zabitych i rannych.

Komitet Obywatelski Pruszkowa zwrócił się do niemieckiego komendanta z prośbą o zezwolenie na pogrzebanie zabitych i pomoc rannym leżącym na ożarowskich i helenowskich polach. Na pomoc rannym ruszyła pomoc sanitarna drużyn PCK, siostry szarytki i ochotnicy. W mieście otwarto trzy prowizoryczne szpitale wojenne, gdzie zwożono i ratowano rannych. Do tego były dwa szpitale cywilne – powiatowy na Wrzesinie i w Tworkach. W ten sposób z pól bitewnych do miasta trafiło min. 300-400 rannych żołnierzy z obu dywizji; a ponad 50 z nich spoczywa do dziś na trzech cmentarzach pruszkowskich.

Wykład dr. Wawrzyńskiego w Muzeum Dulag 121

W sobotę 19 listopada o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121, dr Mirosław Wawrzyński wygłosi wykład “Szpitale wojenne w Pruszkowie. Wrzesień 1939”. Wykład ten będzie poświęcony wydarzeniom związanym z ratowaniem ciężko rannych żołnierzy Wojska Polskiego z dwóch pól bitewnych we wrześniu 1939 roku. Dr Wawrzyński opowie o organizacji szpitali wojennych, a także o zaangażowaniu mieszkańców Pruszkowa w pomoc rannym.

Serdecznie zapraszamy!


 Powrót