Kresy w ogniu 1939 r.

W 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę zapraszamy serdecznie do Muzeum Dulag 121 na wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego „Kresy w ogniu 1939. Agresja ZSRR na Polskę”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 września o godz. 17. w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

17 września 1939 r. o świcie oddziały Armii Czerwonej wkroczyły na wschodnie terytorium Polski. Agresja ta była efektem tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską. W ten sposób dwa mocarstwa - Rzesza Niemiecka i ZSRR - dokonały tzw. IV rozbioru Polski i rozpoczęły II wojnę światową.

W 83. rocznicę tych wydarzeń zapraszamy do Muzeum Dulag 121, gdzie w ramach cyklu Karty Historii odbędzie się wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego - wykładowcy akademickiego, badacza historii współczesnej, pruskovianisty, varsavianisty.

- Spotkanie z dr. Mirosławem Wawrzyńskim będzie poświęcone wydarzeniom z września 1939 na wschodzie Polski - mówi Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Dulag 121 - Dr Wawrzyński omówi m.in. zagadnienia polityczne i militarne związane z agresją Związku Radzieckiego, a także przedstawi ich przebieg oraz wpływ na sytuację kraju w trakcie II wojny światowej.

Wykład odbędzie się w sobotę, 17 września o godz. 17. w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Serdecznie zapraszamy.


 Powrót