Kobiety w konspiracji – historia Wojskowej Służby Kobiet i jej działalności w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża” w latach 1939-1945
27 maja o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z cyklu „Karty Historii” poświęcone historii Wojskowej Służby Kobiet - pomocniczej służby działającej w ramach Armii Krajowej na terenie VI Rejonu „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża” w latach 1939-1945. W dyskusji panelowej wezmą udział dr hab. Jacek Sawicki, dr Mirosław Wawrzyński i Iwona Burzyńska. Spotkaniu będzie towarzyszyć prezentacja wystawy planszowej przygotowanej przez Muzeum Dulag 121 „W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża” w latach 1939-1945”.
Kobiety w konspiracji – WSK na terenie Pruszkowa i okolic
Już podczas kampanii wrześniowej kobiety wykazały się niezwykłym zaangażowaniem w pomoc rannym i chorym żołnierzom. Szczególnie zasłużyły się członkinie PWK i PCK, które przed wybuchem wojny ukończyły kursy sanitarne. Wkrótce większość ochotniczek z 1939 r. zasiliła szeregi tworzących się na terenie Pruszkowa i okolicznych miejscowości organizacji konspiracyjnych. Od 1942 r. kobiece formacje formalnie stały się częścią Wojskowej Służby Kobiet – konspiracyjnej pomocniczej służby kobiet działającej przy AK.
Na terenie VI Rejonu „Helenów” funkcjonowały cztery referaty WSK: łączności, sanitarny, gospodarczo-administracyjny i ochronno-wartowniczy. Członkinie WSK z ogromną skrupulatnością i odpowiedzialnością podchodziły do powierzonych im zadań z zakresu kolportażu prasy konspiracyjnej, propagandy czy działalności wywiadowczej.
Służba kobiet miała się okazać kluczowa w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego. Członkinie WSK z niezwykłą determinacją i odwagą niosły pomoc medyczną, materialną i duchową wypędzonej ludności cywilnej i powstańcom, którzy znaleźli się w obozach przejściowych w Pruszkowie, Piastowie i Ursusie. Po zakończeniu Powstania Warszawskiego kobiety kontynuowały pracę konspiracyjną. Pomimo grożących im na co dzień niebezpieczeństw i represji nie zaprzestały wykonywania swoich zadań aż do momentu rozwiązania struktur AK.
Panel dyskusyjny w Muzeum Dulag 121
Serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie poświęcone historii Wojskowej Służby Kobiet - pomocniczej służby działającej w ramach Armii Krajowej na terenie VI Rejonu „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża” w latach 1939-1945.
W dyskusji panelowej wezmą udział dr hab. Jacek Sawicki – historyk specjalizujący się w dziejach II wojny światowej, dr Mirosław Wawrzyński – pruskovianista i varsavianista oraz Iwona Burzyńska – autorka scenariusza wystawy przygotowanej przez Muzeum Dulag 121 pt.: „W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża” w latach 1939-1945”.Uczestnicy panelu opowiedzą m.in. o formowaniu się żeńskich formacji w okupowanym Pruszkowie, strukturze organizacyjnej i zakresie działalności poszczególnych referatów WSK, powojennych losach niektórych z jej członkiń oraz ich działalności na rzecz upamiętnienia bohaterek i bohaterów II wojny światowej.
Spotkaniu będzie towarzyszyć prezentacja wystawy planszowej o historii WSK przygotowanej przez Muzeum Dulag 121.
Zapraszamy 27 maja o godz. 17.00 do siedziby Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie. Wstęp wolny!