Historia jednej fotografii

Muzeum Dulag 121 pragnie serdecznie Państwa zaprosić na pokaz filmu dokumentalnego „Historia jednej fotografii”, który opowiada historię Marii Kwaśniewskiej – brązowej medalistki olimpijskiej w rzucie oszczepem na XI Igrzyskach Olimpijskich w 1936 r. w Berlinie i zarazem bohaterki zaangażowanej w pomoc więźniom obozu przejściowego Durchgangslager 121 w Pruszkowie. Spotkanie z cyklu „Karty Historii” odbędzie się w sobotę, 25 września o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121. W spotkaniu weźmie udział reżyser filmu Wojciech Królikowski.

W filmie postać Marii Kwaśniewskiej została nie tylko pokazana przez pryzmat jej sportowych osiągnięć, ale przede wszystkim opowiedziano o jej doświadczeniach i przeżyciach z okresu II wojny światowej. Przez cały okres Powstania Warszawskiego z narażeniem życia pomagała polskim żołnierzom i wypędzonej ze swoich domów i mieszkań ludności cywilnej. Dla skazanych na wielomiesięczną tułaczkę mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości zazwyczaj pierwszym jej etapem był założony przez Niemców 6 sierpnia obóz Durchgangslager 121 na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie.

Z filmu dowiadujemy się, że Marii Kwaśniewskiej za sprawą swoich osiągnięć sportowych i posiadanej okolicznościowej fotografii wykonanej w czasie olimpiady w Berlinie na której, utrwalono moment przyjmowania przez nią gratulacji od Adolfa Hitlera, udało się uratować około stu więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przed wywiezieniem na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych lub na terytorium Generalnego Gubernatorstwa. Bohaterka filmu została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2005, dwukrotnie otrzymała Order Olimpijski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a ponadto medal Kalos Kagathos, przyznawany wybitnym sportowcom za działalność pozasportową.

WojciechKrólikowski - absolwentreżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego wKatowicach, ukończył również filmoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, współpracuje z TVP (1 i 2 program TVP, TVP Historia, TV Katowice). Autor kilkudziesięciu reportaży, filmów dokumentalnych, programów publicystycznych, reportaży radiowych. W 2021 r. za film „Historia jednej fotografii” Wojciech Królikowski otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego w Konkursie Dziennikarskim SDP.


 Powrót