Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc

W piątek, 23 września w Pruszkowie odbędą się uroczystości z okazji „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”. Na obchody zapraszają Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski, Jan Starzyński Prezydent Pruszkowa, Muzeum Dulag 121 oraz Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 na terenie dawnego obozu Dulag 121 przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa”. Mszę Świętą odprawi ks. Bogdan Przegaliński, a po mszy planowane są przemówienia okolicznościowe i złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym więźniów obozu. W ramach programu uroczystości o godz. 13.00 przy ulicy 3 Maja 8A, obok siedziby Muzeum Dulag 121, odbędzie się plenerowy koncert w hołdzie wypędzonym warszawiakom. Usłyszymy piosenki okupacyjne i powstańcze w wykonaniu Grupy Teatralnej Warszawiaki. Prezentowana będzie także przygotowana przez Muzeum Dulag 121 wystawa „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Na wszystkie wydarzenia związane z obchodami wstęp jest wolny. Warto przypomnieć, że wrześniowe obchody upamiętniające więźniów obozu przejściowego Dulag 121 są tradycją zapoczątkowaną przez kolejarzy pracujących na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Od 1990 roku uroczystości odbywały się przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa”, a od czasu powołania Muzeum Dulag 121 władze samorządowe współorganizują uroczystości wspólnie z placówką muzealną.

W związku z obchodami „Dnia Pamięci” zachęcamy do zwiedzania Muzeum Dulag 121, gdzie ekspozycja stała poświęcona jest historii obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Odwiedzając muzeum można m.in.: obejrzeć film dokumentalny Grzegorza Szuplewskiego zatytułowany „Exodus Warszawy 1944” lub wziąć udział w akcji zbierania pamiątek związanych z byłymi więźniami obozu lub osobami pomagającymi wypędzonym. Osoby wybierające się na obchody w dniu 23 września zachęcamy do zabrania ze sobą pamiątek (przedmiotów, dokumentów lub fotografii przedwojennych, wojennych lub powojennych) – podczas specjalnego dyżuru pracownicy muzeum wykonają niezbędne zdjęcia lub skany pamiątek w celu poszerzenia muzealnych zbiorów archiwaliów. Więcej informacji o obchodach pod numerem tel. (22) 758 86 63. Serdecznie zapraszamy.




 Powrót