Narodowe czytanie 2015

5 września 2015 roku odbędzie się 4 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W zeszłym roku w niemal 2000 miejscowościach w całej Polsce, w tym w Piastowie, odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Czekamy na zgłoszenia mieszkańców naszego miasta do 31 sierpnia br.


Narodowe Czytanie to akcja Prezydenta RP zainicjowana w 2012 roku. Jej głównymi założeniami są popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania będziemy czytać „Lalkę” Bolesława Prusa. Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

Czekamy na zgłoszenia mieszkańców naszego miasta do 31 sierpnia br. Zgłosić może się każdy, kto już potrafi czytać! Swoje kandydatury należy zgłaszać telefonicznie pod numerem 723 65 54. Z chętnymi osobami będziemy kontaktować się telefonicznie, aby ustalić fragment "Lalki" do zaprezentowania 5 września.

Ogólnopolska akcja została zainaugurowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – wybitną epopeją narodową, która po dziś dzień stanowi źródło piękna, umiłowania ojczystego kraju oraz języka. W rok później przeczytaliśmy utwory Aleksandra Fredry, który poprzez humor, ironię, ale też mądrą zadumę jak nikt inny potrafił wydobyć nasze zalety, a jednocześnie wskazać przywary i słabości Polaków. W zeszłym roku spotkaliśmy się z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza, śledziliśmy losy Andrzeja Kmicica, narodowego bohatera, patrioty wierzącego w Polskę i o tę Polskę walczącego.

Akcja w Piastowie organizowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Kultury.


 Powrót