„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – Piastów - wystawa 16 VIII – 2 IX

W 74. rocznicę zbrodni wołyńskiej Burmistrz Miasta Piastowa, Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają do zapoznania się z poruszającą wystawą „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

W Piastowie wystawa jest eksponowana w Parku im. B. i J. Sokorskich, na tyłach budynku Urzędu Miejskiego i potrwa do 2 września.

Prezentacja poświęcona jest antypolskiej czystce etnicznej, mającej charakter ludobójstwa w 1943 roku na Kresach II Rzeczypospolitej. Tragedia ta przedstawiona jest wspomnieniami dwanaściorga ocalałych z niej dzieci oraz ich bliskich.
Wystawa przywraca pamięć o zamordowanych i ocalonych mieszkańcach Wołynia, a także przybliża obraz życia na wielokulturowych kresach wschodnich II Rzeczypospolitej, ukazując zarówno tło, przebieg, jak i konsekwencje okrutnej zbrodni, w której mogło zginąć nawet 60 tysięcy, a wliczając mordy dokonane na terenie Małopolski od 100 do 130 tysięcy Polaków – starców, dorosłych i dzieci. 

W powojennej Polsce pamięć o Rzezi wołyńskiej zatarto. Proces jej przywracania rozpoczął się dopiero po 1990 roku i trwa do dziś, między innymi za sprawą niniejszej wystawy.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, autorką scenariusza wystawy jest Ewa Siemaszko, a kuratorem Agnieszka Gorczyca z IPN.
Dodatkowe relacje świadków historii razem z materiałami ikonograficznymi niewykorzystanymi podczas prac nad wystawą zobaczyć można na stronie internetowej zbrodniawolynska.pl.

Opracowała: Anna Lorens


 Powrót