Drodzy Mieszkańcy, informujemy, iż w bibliotekach przy ul. Warszawskiej i Dworcowej można wypożyczyć książki oraz skorzystać z bezpłatnych broszur związanych z tematyką uzależnienia od alkoholu. Literaturę i broszury otrzymaliśmy od instytucji, które działają na rzecz rozwiązywania problemów alkoholowych, w tym m.in. od Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, grupy Anonimowych Alkoholików i grupy rodzinnej Al-Anon. Celem przekazania zbiorów i publikacji do bibliotek jest umożliwienie Państwu dostępu do materiałów źródłowych i tym samym zwiększenie świadomości na temat choroby alkoholowej.
Alkohol jest substancją powszechnie dostępną i akceptowaną. Spożywany jest w wielu sytuacjach społecznych: podczas uroczystości, spotkań, wyjazdów, itp. Możny by więc powiedzieć, że temat jest nam dobrze znany. Ale czy na pewno?
W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów i fałszywych przekonań na temat alkoholu, jego właściwości i wpływu na organizm. Ponadto, trzeba zauważyć, że jego nadużywanie wpływa nie tylko na osobę spożywającą alkohol, ale na całą rodzinę.
W każdej książce znajdziecie Państwo informacje na temat tego gdzie szukać pomocy i wsparcia w sytuacji gdy członek rodziny nadużywa alkoholu.
Udostępniamy również link do strony Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na której dostępne są broszury w wersji elektronicznej, jak również plik pdf z ofertą pruszkowskiej placówki leczenia uzależnień.
https://www.parpa.pl/index.php/e-publikacje/category/5-uzaleznienie-od-alkoholu
Przypominamy, iż na terenie miasta Piastowa działa:
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA), której członkowie udzielają bezpłatnej pomocy osobom uzależnionym od alkoholu oraz członkom ich rodzin. Dyżury Gminnej Komisji prowadzone są w każdy poniedziałek (z wyjątkiem świąt) w godzinach 18:00 -20:00.
- Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK), którego pracownicy motywują osoby uzależnione, jak i członków ich rodzin do podjęcia psychoterapii w placówkach leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, a także do skorzystania ze wsparcia grup samopomocowych (grup Anonimowych Alkoholików oraz grup rodzinnych Al-Anon).
Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
Wojciech Stanaszek - Przewodniczący Komisji
Michał Koperski - członek Komisji
Mariusz Wyralski – członek Komisji
Specjaliści PIK:
Wojciech Stanaszek – prawnik, kurator specjalista,
Michał Koperski – pedagog, asystent rodziny, Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
Mariusz Wyralski – pracownik socjalny, certyfikowany specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Z przedstawicielami Gminnej Komisji oraz Punktu Interwencji Kryzysowej można kontaktować się telefonicznie:
Wojciech Stanaszek - nr tel. 508-220-205, Michał Koperski - nr tel. 510-213-749.