Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności!
Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego,
że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni,
w wolnej Ojczyźnie.

Kpt. Zdzisław Broński "Uskok" - Żołnierz Wyklęty

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? To antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który po zakończeniu II Wojny Światowej dalej walczył, tym razem przeciwko sowietyzacji Polski. Żołnierze Wyklęci przeciwstawili się służbom bezpieczeństwa ZSRR i narzuconemu Polsce siłą reżimowi komunistycznemu. Ich celem było urzeczywistnienie dążeń do suwerenności i demokratycznego państwa polskiego.

Wyklęci i represjonowani przez komunistyczny system, nie złożyli broni.

Przez długie lata przedstawiani byli jako bandyci, niegodni wspominania. Wielu z nich w walce poniosło śmierć... Niektórzy z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, których wyrok był oczywisty – kara śmierci, którą wykonywano natychmiast…

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, a także za ból, cierpienie i represje, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

W tym dniu oddajemy również cześć licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. Piastów również pamięta o heroicznej walce Żołnierzy Wyklętych. W dniu 22 lutego 2016 r. radni miejscy, na cześć jednego z licznych bohaterów tamtych czasów, nowej piastowskiej ulicy nadali nazwę „Witolda Pileckiego”.

Pamiętajmy!

Cześć i chwała bohaterom!

Materiały graficzne: pamieć.pl


 Powrót