Międzynarodowy dzień bez przemocy - 2 października

2 października to Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku w celu „szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa m.in. poprzez edukację.” Wybrana data nie jest przypadkowa  - właśnie tego dnia  przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy, którego poglądy stały się inspiracją do ustanowienia tegoż święta.

W tak ważnym dniu, zastanówmy się przez chwilę, jakie są nasze relacje z innymi ludźmi.  Czy sposób w jaki się ze sobą komunikujemy oraz rodzaje zachowań, które w stosunku do siebie przejawiamy są prawidłowe?  Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, że nasze konkretne działanie już jest przemocą wobec drugiego człowieka. Bo czym właściwie jest przemoc? Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody. Z powyższej definicji wynika, iż kształtują się dwie role: "sprawcy", który sprawuje przemoc i jest w ataku oraz "ofiary", która ponosi szkody i jest w obronie. Należy przy tym pamiętać, że za przemoc zawsze odpowiada sprawca i nic nie usprawiedliwia stosowania przemocy!!

Jeżeli czujesz zagrożenie we własnym domu, ktoś Cię bije, popycha, rzuca w Ciebie przedmiotami, ciągnie za włosy, wyzywa, obraża, ośmiesza, ogranicza Twoje kontakty z rodziną, zabiera Ci pieniądze lub je wydziela, możesz skorzystać ze wsparcia instytucji oferujących specjalistyczną pomoc, a także telefonów zaufania czy aplikacji mobilnych. Poniżej znajdują się niektóre z nich.

I. Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie (ZOW)
Praca prowadzona w placówce skupia się na zapewnieniu schronienia osobom doświadczającym przemocy w rodzinie lub znajdującym się w trudnej sytuacji kryzysowej, a także na podejmowaniu specjalistycznych działań pomocowych dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego. Do Ośrodka przyjmowane są osoby bez skierowania i bez względu na dochód.
Dane kontaktowe:
Adres: ul. Ks. J. Popiełuszki 24, 05-820 Piastów (wejście od ulicy Orzeszkowej )
Tel. (022) 753-45-56
Telefon interwencyjny: 516-995-287
E-mail: zowpowiatpruszkow@gmail.com
Strona: http://zowpiastow.pl

II. Poradnia Rodzinna dla ofiar przemocy
Osoby doświadczające przemocy, będące jej świadkami w rodzinie i rodziny, w których występuje problem przemocy mogą zgłaszać się po bezpłatną pomoc do Poradni Rodzinnej dla ofiar przemocy Powiślańskiej Fundacji Społecznej.
W Poradni pracuje zespół terapeutów, który tworzą osoby z dużym doświadczeniem w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej i rodzinnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin.
Z pomocy specjalistów mogą skorzystać mieszkańcy woj. mazowieckiego.
Dane kontaktowe:
Adres: Ul. Dobra 5 lok. 15/16 (suterena), 00-384 Warszawa
Tel: 22 627 07 25
E-mail: poradnia@pfs.pl
Godziny otwarcia: pon.- pt.:  9.00 - 17:00

III. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia
Adres:    ul. Widok 24 (II piętro), 00-023 Warszawa
Tel: 22 824-25-01 (sekretariat)
Sekretariat czynny w godzinach:
pon.- pt. 08.00 - 20.00
sob. 9.00 - 14.00.
E-mail: sekretariat@niebieskalinia.pl
Strona: https://www.niebieskalinia.pl/
Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii"
Tel.: 22 668-70-00
Czynna 7 dni w tygodniu w godz.: 8:00-20:00
Infolinia:
Telefon całodobowy (7 dni w tygodniu) – 573-976-666.

IV. Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
Tel. 116 111 (bezpłatny, całodobowy/7 dni w tygodniu)
Zadzwoń, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Pod wskazanym numerem telefonu możesz porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami czy rodzeństwem, problemach w szkole, a także o przemocy, której być może doświadczasz lub jesteś jej świadkiem.
Możesz też, poprzez stronę www.116111.pl przesłać wiadomość.

V. Aplikacje mobilne

1. „Twój parasol” – aplikacja mobilna dla osób poszkodowanych przemocą w rodzinie.
Można ją pobrać za darmo na telefon poprzez Google Play i Apple Store. Program jest też dostępny na stronie internetowej https://twojparasol.com/. Aplikacja oferuje dostęp do materiałów edukacyjnych oraz do bazy organizacji oferujących wsparcie osobom dotkniętym przemocą. Ponadto, umożliwia  przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.

2. „Avon Alert” – aplikacja mobilna dla kobiet doświadczających przemocy.
Przeznaczona jest dla kobiet doświadczających przemocy. Dostępna jest pod adresem https://avonalert.pl/. Można ją pobrać za darmo na telefon poprzez Google Play.
Umożliwia:
- szybki kontakt z telefonem wsparcia, który zapewnia bezpłatną i profesjonalną pomoc
(tel. 888-88-33-88, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00),
- skorzystanie z chatu 24 h przez 7 dni w tygodniu,
- uzyskanie informacji na temat przemocy, jej rodzajów, skutków oraz przykłady i instrukcje krok po kroku, jak powinniśmy postępować w konkretnych sytuacjach.


 Powrót