Alkohol i narkotyki w ruchu drogowym

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może być rozpatrywane jako wykroczenie lub przestępstwo. Kara zależy m.in. od tego, czy mamy do czynienia z tak zwanym stanem po spożyciu, czy już z nietrzeźwością.

Jeśli stężenie mieści się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w  1 dm3 wydychanego powietrza), mówimy o stanie po spożyciu alkoholu.

Stan nietrzeźwości zaczyna się z kolei w momencie, gdy zawartość przekracza 0,5 promila (lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza).



Biorąc pod uwagę powyższe, przekazujemy Państwu informacje uzyskane z Komisariatu Policji w Piastowie, dotyczące prowadzenia pojazdu po alkoholu w roku 2020.

Liczba kierowców zatrzymanych na terenie miasta Piastowa:

- w stanie po użyciu alkoholu - 1 osoba

- w związku ze stanem nietrzeźwości - 20 osób.

Przedstawione dane pokazują realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

PAMIĘTAJMY!! Konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu mogą być dramatyczne, zarówno dla samego kierowcy, jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak sytuacja wygląda w przypadku narkotyków?

Tu również wyróżnia się dwa stany – stan po spożyciu środka działającego podobnie jak alkohol (tak mogą działać na organizm np. niektóre leki) oraz stan spowodowany środkiem odurzającym.

Jeśli występuje podejrzenie, że kierowca mógł prowadzić pod wpływem środków odurzających, badanie w tym kierunku może przeprowadzić Policja. Oprócz niej, a także Straży miejskiej, w takim przypadku można dokonać tzw. obywatelskiego zatrzymania. Jesteśmy do tego uprawnieni, gdy złapiemy sprawcę na gorącym uczynku, nie mając możliwości ustalenia tożsamości sprawcy albo gdy istnieje ryzyko, że podejmie on ucieczkę. Zatrzymany powinien zostać niezwłocznie oddany Policji.

A co, jeśli świadomie wsiadamy do samochodu z osobą, która jest pod wpływem substancji psychoaktywnych?

Osoba, która decyduje się, aby wsiąść do samochodu, wiedząc, że kierowca jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków i dojdzie do wypadku, w którym zostanie poszkodowana, traci prawo do pełnego odszkodowania. Natomiast jeśli zachodzi sytuacja, w której ktoś świadomie udostępnia samochód osobie pod wpływem, podlega karze grzywny, a wówczas, gdy taki kierowca spowoduje wypadek, to osoba powierzająca ponosi taką sam odpowiedzialność karną, co kierujący.

Czym może się zakończyć jazda rowerem pod wpływem substancji psychoaktywnych?

Może zakończyć się mandatem. Jego wysokość zależy od tego, czy kierujący był w stanie po spożyciu, czy już w stanie nietrzeźwości. Jazda po kieliszku może też oznaczać dla rowerzysty karę aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

CHROŃMY SIEBIE I INNYCH. WYBIERAJMY JAZDĘ BEZ CHEMII!!

Więcej na stronie: https://bezchemiinadrodze.pl


Opracowano na podstawie materiałów Polskiego Radia Kierowców oraz Fundacji Poza Schematami.


 Powrót