73 lata temu od kul żołnierzy AK zginął ponurej sławy „Kat Warszawy”. Akcja Kutschera to najważniejsza akcja bojowa polskiego podziemia wykonana na niemieckim funkcjonariuszu aparatu terroru. Udaną akcję likwidacji gen. Franza Kutschery, dowódcy SS i Policji w Warszawie i dystrykcie warszawskim przeprowadzili żołnierze elitarnego oddziału „Pegaz” Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej.
Zamach został dokonany 1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich nieopodal mieszkania Kutschery. Likwidacja Kutschery kosztowała życie czterech uczestników akcji: dowódcy oddziału Bronisława Pietraszewicza ps. „Lot” i Mariana Sengera ps. „Cichy” (obaj ciężko ranni w akcji, zmarli po kilku dniach) oraz Kazimierza Sotta ps. „Sokół” i Zbigniewa Gęsickiego ps. „Juno”, którzy po odwiezieniu rannych kolegów do szpitala zostali osaczeni przez Niemców na Moście Kierbedzia i po stoczonej walce skoczyli do Wisły. Zbigniew Gęsicki, mieszkający przed wojną w Piastowie jest patronem naszego Gimnazjum nr 1. Podczas akcji lżej rannych zostało także dwóch innych żołnierzy „Pegaza”.
Straty Niemców to pięciu zabitych (w tym F.Kutschera) oraz 9 rannych. W odwecie za zabicie Kutschery Niemcy przeprowadzili dwie masowe egzekucje Polaków, jeńców z Pawiaka – nieopodal miejsca akcji, u zbiegu ulicy F .Chopina i Al.Niepodległości oraz w ruinach getta. W tej drugiej egzekucji zginęła 26 letnia mieszkanka Piastowa Halina Pipiórska ps. „Sowa”. Była harcerką, należała do Szarych Szeregów, była żołnierzem Armii Krajowej obsługiwała radiostację sztabu Okręgu Warszawskiego AK. Aresztowana została w Piastowie 11 sierpnia 1943 roku podczas nadawania komunikatu przez radiostację. Halina Pipiórska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Walecznych, a Zbigniew Gęsicki Krzyżem Walecznych i Krzyżem Grunwaldu III klasy.
Przez wiele ostatnich lat w piastowskich uroczystościach poświęconych uczestnikom akcji Kutschera, a w szczególności Zbigniewowi Gęsickiemu uczestniczyła mjr Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama” – łączniczka „Pegaza” i uczestniczka akcji. Jej świadectwo patriotyzmu i wielka miłość do ludzi, a szczególnie do młodych Polaków pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci. Od 2007 roku była Honorowym Obywatelem Miasta Piastowa.
W Piastowie 1 lutego 2017 r. cześć pamięci tych bohaterów oraz wszystkich innych osób biorących udział w organizacji i przebiegu tej brawurowej akcji oddali kombatanci, ich rodziny, piastowanie, władze Miasta, komandosi Jednostki Wojskowej w Lublińcu, przedstawiciele wojsk amerykańskich oraz uczniowie i nauczyciele z piastowskich szkół.
Uroczystości złożenia kwiatów odbyły się pod tablicą poświęconą pamięci Zbigniewa Gęsickiego „Juno” przy ul. Gęsickiego 3, gdzie mieszkał „Juno” oraz w piastowskim Gimnazjum Nr 1 Jego imienia.