Od 17 czerwca 2017 r. nowe zasady wycinki drzew

Zmiany wprowadza ustawa z 11.05.2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. poz. 1074), która zacznie obowiązywać 17 czerwca br.

Najważniejsze zmiany dotyczą:

- osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej składają do Urzędu Miejskiego w Piastowie ZGŁOSZENIE o zamiarze usunięcia drzew, jeżeli obwód pnia mierzonego na wysokości 5cm przekracza:
    -  80cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
    -  65cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
    -  50cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Zgłoszenie o wycinkę drzewa

Pracownik Urzędu, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin drzew, zgłoszonych do wycinki.

Po dokonaniu oględzin, organ w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Organ również, może przed upływem tego terminu, na wniosek właściciela, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.
W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od oględzin przeprowadzonych przez pracownika urzędu konieczne będzie nowe zgłoszenie i cała procedura zostaje uruchomiona na nowo.

Organ może również wnieść sprzeciw, w przypadku drzewa rosnącego:
a) na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
b) na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
c) na terenach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o ochronie przyrody,
d) spełnienia przez drzewo kryteriów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 3 u.o.o.p. (uznanie za pomnik przyrody).

Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ w drodze decyzji administracyjnej, nakłada na właściciela w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia płaty za usunięcie drzewa.  

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty składają wnioski dot. uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew.




 Powrót