Narada obywatelska - raport o stanie miasta

12 osób wzięło udział w pierwszym, edukacyjnym posiedzeniu narady obywatelskiej w Piastowie. Tematem tego cyklu spotkań online jest raport o stanie miasta. W planach są jeszcze dwa podobne spotkania.

Spotkanie rozpoczęło cykl trzech posiedzeń narady obywatelskiej w Piastowie, do udziału zostali zaproszeni mieszkańcy i mieszkanki miasta. Wraz z Fundacją Pole Dialogu zostali oni dobrani zgodnie z kryteriami demograficznymi i geograficznymi. Taki skład ma umożliwić mieszkańcom i mieszkankom podejmowanie decyzji uwzględniającą dobro wspólne całej gminy.

Pierwsze spotkanie otworzył burmistrz Piastowa - Grzegorz Szuplewski wspomniał o tym, że celem narady jest przede wszystkim większe zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek gminy/miasta w sprawy lokalne. Władze miasta chcą umożliwiać swoim mieszkańcom większy udział w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych, zgodnie z ustawowym celem raportu.

W kolejnych częściach spotkania uczestnicy i uczestniczki mieli okazję się ze sobą poznać, a następnie wysłuchali prezentacji, która dostarczyła im wiedzy z zakresu obowiązku sporządzania raportu o stanie gminy oraz informacji, które w takim raporcie mogą się znaleźć. Z treścią prezentacji mogą zapoznać się Państwo tutaj.



Uczestniczki i uczestnicy narady obywatelskiej w Piastowie


W drugiej części spotkania uczestnicy i uczestniczki pracowali w grupach, gdzie zanalizowali zeszłoroczny raport, wskazując jego mocne i słabe strony. Za silne zostały uznane: przejrzysta oprawa graficzna, dużo rzeczowych danych oraz zdjęcia inwestycji. Narada wskazała obszary do poprawy związane z brakiem spisu treści, zbytnią szczegółowością podawanych informacji, niespójnością językową i mocno oficjalnym językiem dokumentu.

Podczas kolejnego posiedzenia narady obywatelskiej, które odbędzie się 4 marca, uczestnicy i uczestniczki będą dyskutować szczegółowo nad tym, jak powinien wyglądać tegoroczny raport o stanie Piastowa. Wnioski z tego spotkania zostaną przedstawione władzom miasta i innym mieszkańcom na ostatnim posiedzeniu narady obywatelskiej w drugim tygodniu marca, które przybierze formę wysłuchania publicznego.

Czym jest raport o stanie gminy?

Raport o stanie gminy to obowiązkowe sprawozdanie burmistrza dotyczące wdrażania lokalnych programów i uchwał w danym roku. Dokument musi być złożony do 31 maja każdego roku, tak by podczas sesji, na której radni akceptują wykonanie budżetu, odbyła się również debata wokół raportu.

O projekcie „Raport o stanie gminy – kolejny obowiązek czy narzędzie dla mieszkańców i władz?”

W ramach projektu urzędnicy i władze naszego miasta uczestniczą w szkoleniach poszerzających wiedzę i umiejętności w zakresie prawa, zasad partycypacji i angażowania mieszkańców czy prezentowania danych. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi gminami, którym zależy na zaangażowaniu mieszkańców w proces tworzenia raportu. Projekt realizowany jest przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz Fundację Pole Dialogu.


 Powrót