Uczniowie klas z rozszerzoną nauką biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Piastowie uczestniczyli w warsztatach na temat: "Laserowe badania powietrza wydychanego z płuc w celu wykrywania chorób".
Wykład i pokazy prezentował prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz - profesor nadzwyczajny w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Optyki i współpracownik WAT. Zajęcia odbywały się w ramach współpracy naukowej liceum z warszawskimi uczelniami.
"Lasery znajdują coraz szersze zastosowania. W ostatnich latach naukowcy pracują intensywnie nad badaniem powietrza wydychanego z płuc. Wśród różnych sposobów stosowane są też techniki laserowe. Można mieć nadzieję, że niedługo, podczas wizyty u lekarza, będziemy "dmuchali w balonik", a odpowiednia aparatura laserowa stwierdzi, czy przypadkiem nie mamy jakiejś
ukrytej choroby. Takie badania będą niestresujące, bezbolesne, a odpowiedź pojawi się w komputerze lekarza w ciągu kilku minut. W oddechu osób chorych na choroby takie, jak cukrzyca, schizofrenia, nowotwory, choroby żołądka i inne, mogą pojawiać się charakterystyczne związki chemiczne, zwane markerami. Spektroskopia laserowa jest jedną z metod pozwalających wykrywać
te substancje bezpośrednio w wydychanym powietrzu. Te nieskomplikowane, nieinwazyjne badania będą w przyszłości pozwalały na dokonywanie testów przesiewowych, umożliwiających wczesne wykrywanie chorób, a dzięki temu skuteczniejsze ich leczenie." Podczas wykładu przedstawiony został współczesny stan prac nad tymi metodami.
Dyrektor Hanna Babikowska