Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza uczestniczą w projekcie współpracy z warszawskimi uczelniami wyższymi. W ramach projektu, w marcu b.r., prof. UW dr hab. Andrzej Wysmołek, dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład pt. „Zjawiska magnetyczne w przyrodzie”.•Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali jak Pan profesor wyjaśniał pojęcie magnetyzmu, które jest zespołem zjawisk fizycznych związanych z polem magnetycznym.
Młodzież dowiedziała się również, że ogromny wpływ na pole magnetyczne naszej planety mają bieguny – północny i południowy. Dzięki temu możemy obserwować przepiękne zjawisko, jakim jest zorza polarna. Pole magnetyczne ochrania nas przed tzw. wiatrem słonecznym, czyli strumieniem protonów i elektronów. Jeżeli dotarłyby na Ziemię, zamieniłby ją w pustynię. Uczniowie zafascynowani byli też pokazami fizycznymi. W doświadczeniach posługiwano się głównie magnesami i ciekłym azotem. Młodzież dowiedziała się, jak z pomocą magnesu sprawić, by diody się zaświeciły – czy to w małym urządzeniu, czy w większej rurze. Równie efektownie wyglądało połączenie magnesu z ciekłym azotem, który przyczynił się do lewitacji krążka.
Liczne doświadczenia, w których młodzież brała udział, możliwość zobaczenia wyników eksperymentów z bliska oraz prezentacja bogata w ilustracje była niestandardową lekcją fizyki, która zachwyciła wszystkich obserwatorów.
W ramach projektu uczniowie LO w Piastowie cyklicznie uczestniczą w wielu wykładach i warsztatach powadzonych przez kadrę naukową renomowanych uczelni wyższych, przygotowujących do studiowania na kierunkach matematyczno-przyrodniczych,