W ślad za medialnymi doniesieniami dotyczącymi nowego koronawirusa SARS-Cov-2 informacje w tej sprawie przekazały Ministerstwo Zdrowia, a także Główny Inspektorat Sanitarny. Rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronawirusa opublikowane są także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to przypomnienie zasad bezpieczeństwa dotyczących wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego.
Minister Dariusz Piontkowski zaleca szkołom i przedszkolom, by ich dyrektorzy w widocznym miejscu wywiesili instrukcję zasad higieny i odpowiedniego mycia rąk, a także porozmawiali z uczniami o podstawowych regułach przestrzegania czystości. Dyrektor powinien także poinformować ucznia i rodzica, że jeśli nie miał kontaktu z osobą chorą, to nie ma powodu do obaw.
„Dyrektorze, zaapeluj do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły. Zwróć uwagę, aby do pracy nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy” to główny przekaz ministerstwa dla placówek oświatowych. Ministerstwo przypomina również o tym, że instytucją, z którą dyrektorzy szkół powinni się kontaktować w przypadku, gdyby pojawiło się realne zagrożenie, bądź prawdopodobieństwo, że takie zagrożenie może się pojawić, jest powiatowa czy wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna.
Rekomendacje MEN dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronawirusa opublikowane są na stronie internetowej resortu.
Zasady te mówią, że za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci na terenie szkoły odpowiada dyrektor. Ma on prawo podjąć kroki, które zapobiegną rozszerzaniu się infekcji. Chodzi o każdą infekcję, nie tylko koronawirus. Podobnie rzecz ma się w przypadku np. grypy, gdy z powodu jej powszechności, zdarza się zamykanie przedszkola bądź szkoły ze względu na wyjątkowo dużą absencję dzieci. W komunikacie można przeczytać m.in. o tym, że dyrektorzy w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, powinni poinformować rodziców dzieci do 8 lat, że należy im się zasiłek opiekuńczy.
Ministerstwo rekomenduje dyrektorom skierowanie apelu do rodziców, aby nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły. Chce także, aby dyrektorzy zwrócili uwagę, żeby do pracy nie przychodzili chorzy nauczyciele i pozostali pracownicy.
MEN apeluje ponadto o odwołanie lub zaniechanie organizowania wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa.