Mistrzyni w Akrobatyce Sportowej

Monika Siwołowska (12 lat) klasa VIb SP2. Mistrzyni w Akrobatyce Sportowej .

Monika jest uczennicą Szkoły Podstawowej Nr 2 w Piastowie. Zanim zaczęła zajmować się sportem wyczynowym, uczęszczała do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie na zajęcia tańca nowoczesnego (zespół Vulcanik).

W ramach zajęć tanecznych ćwiczyła elementy akrobatyki pod okiem Roberta Kruza, prowadzącego na co dzień grupę akrobatyczną Kensei w Ząbkach. Tu po raz pierwszy zetknęła się z akrobatyką. Na klubowych zawodach akrobatycznych Monika zdobyła swój pierwszy ważny medal – brąz za trzecie miejsce, miała wtedy 9 lat. W 2012 roku zapisuje się do Ursusowskiego Towarzystwa Sportowego Akro-Bad.

Zajęcia akrobatyki rozpoczyna od grupy zerowej dla początkujących. Szybko awansuje przechodząc do kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych grup. Jej trenerami są: Joanna Paterek, Katarzyna Michalak, Mariusz Wieczorek. W ciągu dwóch lat awansuje trzykrotnie i rozpoczyna treningi w grupie Kazimierza Prędkiego - trenera klasy mistrzowskiej oraz trenerki Natalii Piróg.

Zostaje utworzona trójka kobiet (kategoria wiekowa 11-16 lat) w składzie: Wiktoria Przygoda, Julia Galusiakowska oraz Monika Siwołowska. Jej starsze koleżanki miały już osiągnięcia sportowe, były medalistkami licznych zawodów krajowych. Po zdobyciu pierwszego miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów w 2014 r. zostaje podjęta decyzja o zmianie w zespole. Wiktorię Przygodę zastępuje Nicola Hyżyk, zawodniczki mogą dalej starować w kategorii wiekowej 11-16 lat.

Monika za osiągnięcia w roku 2014 otrzymała nagrodę i stypendium Burmistrza Miasta Piastowa, została wyróżniona przez Zarząd UTS Akro-Bad za wybitne reprezentowanie klubu w akrobatyce sportowej oraz wyróżniona przez Warszawsko-Mazowiecki Związek Akrobatyki Sportowej.

W marcu 2015 r. zespół zostaje powołany do Kadry Narodowej Polskiego Związku Gimnastycznego. Na międzynarodowych zawodach dziewczyny mogą zmierzyć się z innymi zespołami z Europy, porównać swoje możliwości. Ważnymi wydarzeniami są zawody w Belgii - Flanders International Acro Cup (2015, 18 miejsce) oraz Europejskie Zawody Grup Wiekowych rozgrywanych w ramach Mistrzostw Europy w Niemczech w Riesa (wrzesień 2015, zakwalifikowanie do finału, 8 miejsce w Europie). Dziewczęta występują również w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP, promując swoją dyscyplinę sportową (maj 2015 r.). Obecnie trójka jest zakwalifikowana do Mistrzostw Świata, które odbędą się w marcu 2016 r. w Putian, w prowincji Fujian w Chinach. Jesteśmy w trakcie poszukiwania sponsora, który sfinansowałby tak daleki wyjazd.

Treningi w tej klasie sportowej odbywają się codziennie. Latem zawodniczki uczestniczą przez jeden miesiąc w obozach kondycyjnych. Zdarzają się również momenty, kiedy zmęczenie i rutyna biorą górę, lecz dzięki wytrwałości, odpowiedzialności za zespół, wsparciu trenerów i najbliższych, dziewczęta przezwyciężały słabości. Wysoki poziom umiejętności sportowych, osiągnięcia, to zasługa Moniki, która dzięki systematycznej pracy, dyscyplinie, potrafi godzić sport i naukę. Ale to również ogromna zasługa koleżanek z zespołu, trenerów i najbliższych, którzy współuczestniczą w jej sukcesie.

Najważniejsze osiągnięcia:
2015
• 8 miejsce, Mistrzostwa Europy, Riesa – Niemcy

• 2 miejsce, Mistrzostwa Polski Juniorów, Kraków
• 4 miejsce, XI Międzynarodowy Turniej Winobranie 2015, Zielona Góra
• 1 miejsce, Mistrzostwa Polski Seniorów, Chorzów
• 2 miejsce, III Międzynarodowy Turniej Pod Wawelem, Kraków
• 18 miejsce, Flanders International Acro Cup, Puurs - Belgia
2014

• 1 miejsce, VI Grand Prix Polski im. St. Geronia, Łańcut
• 1 miejsce, Mistrzostwa Polski Juniorów, Biała Podlaska
• 4 miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów, Warszawa

akrobatyka sportowa

Układy w ćwiczeniach zespołowych wykonywane są na planszy gimnastycznej przy muzycznym akompaniamencie. W układach wykonywane są elementy zespołowe oraz indywidualne wplecione w choreograficzną kompozycje układu. Maksymalny czas trwania układu wynosi dwie i pół minuty. Układy dzielą się na dwie grupy:

Układ Statyczny. Jest to układ w którym elementy zespołowe charakteryzują się ciągłym kontaktem partnerów. Jeden z zawodników (górny) wykonuje pozycje statyczne takie jak stania na rękach będąc podtrzymywanym przez jednego bądź więcej zawodników (dolni). Górny wykonując pozycje statyczne musi zademonstrować opanowanie i kontrolę ćwiczeń poprzez utrzymywanie ich w bezruchu przez co najmniej 3 sekundy. Elementy indywidualne pokazują gibkość oraz statyczność zawodników, a salta zakończone są pozami takimi jak klęk, szpagat itp.

Układ Dynamiczny. W tym układzie elementami zespołowymi są salta wykonywane przez jednego zawodnika będącym miotanym przez pozostałych. Elementy indywidualne również są saltami jednakże lądowanie musi być wykonane na obie stopy jednocześnie.
W tej konkurencji wykonuje się po trzy układy ćwiczeń, oceniane przez sędziów na zasadzie odejmowania punktów za popełnione błędy, przy wyjściowej ocenie 10. Osobno ocenie podlegają: trudność, artystyczność i wykonanie
Treningi akrobatyki sportowej należy zaczynać przed 10 rokiem życia ponieważ po tym czasie pojawia się lęk przed skokami związany z rozwojem błędnika odpowiedzialnego za poczucie równowagi.

Ewa Krzyżanowska nauczycielka wychowania fizycznego i tata Moniki


 Powrót