Laboratorium Świetlika to projekt realizowany przez Stowarzyszenie MOŻESZ, przeznaczony dla podopiecznych Świetlicy „Dom Jana Pawła II” w Piastowie, dla wychowanków Filii tejże Świetlicy oraz dla młodzieży ze Świetlic Socjoterapeutycznych w Brwinowie. Projekt realizowany był z środków z budżetu Powiatu Pruszkowskiego i wypełnił Świetlikom cale ferie zimowe.
Projekt proponował działania związane z przedsiębiorczością, wynalazczością i innowacyjnością.Było to dla młodzieży działanie nowatorskie, ale w pełni zaplanowane i przeanalizowane pod kątem potrzeb i możliwości z jednej a atrakcyjności z drugiej strony.
„Laboratorium Świetlika” to był niezwykły czas ferii zimowych, podczas których nasza młodzież zetknęła się z zakresem wiedzy mało sobie znanej, a fascynującej i inspirującej. Daliśmy Świetlikom impuls do poszukiwań własnej drogi na ścieżkach, nauki: przyrody, ekologii, chemii, biologii, farmacji, kosmetologii. Zaplanowaliśmy warsztaty szalenie atrakcyjne, czyli takie, w których najłatwiej przemycić ważne dla nas aspekty edukacyjne i profilaktyczne, zaszczepić przedsiębiorczość, kreatywność, wynalazczość i innowacyjność.
A jakie dokładnie działania przeprowadziliśmy w ramach realizacji zadania?
Pierwszy tydzień ferii Świetliki zaczęły od spotkania z nauczycielką biologii, przyrodniczką Agatą Dmoch Hołody, która opowiedziała im o walorach leczniczych tych produktów, które każdy z nas ma w kuchni. Uzbrojeni w konkretną wiedzę wzięliśmy udział w warsztatach produkcji własnych kosmetyków. Byliśmy jak prawdziwi producenci – przedsiębiorcy. Pod okiem doświadczonego warsztatowca – Agnieszki Steinhagen każdy zrobił ”Najpiękniejsze prezenty – naturalne kosmetyczne cuda, które możesz sam zrobić dla bliskich”. Dla bliskich – bo to był przecież czas Walentynek! I najważniejsze – były to produkty ekologiczne, zdrowe, przyjazne dla środowiska!
W drugim tygodniu miejscem naszych warsztatów było najpierw warszawskie Muzeum Farmacji. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z warsztatem pracy aptekarza. Dowiedziały się, do czego służą moździerz, perkolator i pigulnica. Dotknęły wybranych przyrządów aptecznych, a także powąchały suszone zioła i dowiedziały się, które ich części mają właściwości lecznicze. Wreszcie samodzielnie przyrządziły sobie wyciszająca mieszankę ziół do zaparzenia w domu.
Kolejnym krokiem naszej edukacji było spotkanie z wybitnym chemikiem, p. Andrzejem Reichem który wyjaśnił dlaczego mydło myje, szampon się pieni, pasta wybiela…
I na koniec znowu praca własna – warsztaty, podczas których znowu produkowaliśmy we własnych ”manufakturach”, ale też eksperymentowaliśmy, wynajdywaliśmy nowe połączenia zapachowe, walory funkcjonalne własnoręczne robionych kosmetyków. To zajęcia pod tytułem: ”So Sweet! – warsztaty słodkiej kosmetyki naturalnej, w programie m.in. babeczki do kąpieli”.
A już od lipca realizować będziemy kolejny projekt finansowany przez Powiat Pruszkowski, tym razem adresowany do grupy osób z niepełnosprawnościami.