Szanowni Mieszkańcy Miasta Piastowa,
jak już wcześniej informowaliśmy, Miasto Piastów skorzystało z programu NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” na realizację przedsięwzięcia pn.„Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Piastów GT-1 w miejscowości Piastów”. Wyjaśniamy, że program NFOŚiGW, jest dedykowany wyłącznie wsparciu wykonania pierwszego otworu badawczego, rozpoznawczego, ukierunkowany na efektywne udostępnianie wód termalnych w Polsce. Jest on istotnym działaniem w kierunku wsparcia samorządów w podejmowaniu realizacji inwestycji geotermalnych i odgrywa kluczowe znaczenie dla ograniczenia ryzyka związanego z wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego na nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych, gdyż na ten cel Miasto Piastów pozyskało 100% dofinansowania.
Odwiert G1 Piastów osiągnął głębokość 2035,0 m, jest to o 95 m, więcej niż przewidywały pierwsze założenia. Powodem była grubość warstw skalnych przez, które musiała się przebić wiertnia by dostać się do pożądanych warstw wodonośnych. Średnica otworu G1 Piastów wyniosła na głębokości 2024,0 m- 2035,0 m 8 ½ʺ(215,9 mm).
Na początku prac wiertniczych zakładano, iż szacowana temperatura wód geotermalnych pod naszym miastem będzie wynosiła około 43℃, jednak wraz z pogłębieniem odwiertu zwiększyła się również temperatura wody co jest kolejnym dowodem na to, że inwestycja jest celowa. By potwierdzić temperaturę i wydajność źródła należy jeszcze wykonać pomiar w trakcie pompowania wody.
Pomiary hydrogeologiczne nawierconych poziomów wodonośnych odbędą się w niedługim czasie. Na placu wiertniczym obecnie trwa żwirowanie/obsypywanie kolumny filtrowej. Wykonane zostanie również ponowne pompowanie oczyszczające. Do badań hydrogeologicznych wydobyte zostały rdzenie wiertnicze skał z warstwy wodonośnej.
Miasto Piastów przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dalszych prac związanych z geotermią tj. wykonanie odwiertu zwrotnego oraz działań w zakresie ciepłownictwa. W dalszych planach zakłada się wykorzystanie wód geotermalnych do celów balneologicznych i rekreacyjnych. Geotermia to niewątpliwie najlepsze odnawialne źródło energii. Jest stabilne i przewidywalne. Należy podkreślić też, że jest stosunkowo tanie, jeśli chodzi o dalszą perspektywę funkcjonowania w mieście.