Wykłady z prof. J. Szczytko

6 marca 2018r. profesor dr hab. Jacek Szczytko z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza z wykłady z mechaniki kwantowej ilustrowane licznymi pokazami z tej dziedziny. Jest to kolejne w tym roku szkolnym spotkanie z Profesorem zorganizowane dla młodzieży piastowskiego liceum.

We wszystkich wykładach uczestniczyli przedstawiciele uczniów klas pierwszych i drugich realizujący fizykę i chemię na poziomie rozszerzonym. Wprowadzeniem do zajęć było przedstawienie całej historii tworzenia fundamentów fizyki kwantowej wraz z doświadczeniami dającymi początek badań w tym zakresie oraz jej nierozerwalnego związku z innymi dziedzinami nauk takimi jak matematyka i fizyka. Uczniowie poznali wkład wybitnych fizyków w tworzenie podwalin współczesnej chemii i fizyki kwantowej. Przedstawione zostały liczne argumenty świadczące o ogromnym wpływie tej dziedziny wiedzy na rozwój nowoczesnych technologii. Wśród najciekawszych fragmentów spotkania jakie zaciekawiły uczniów na szczególną uwagę zasługiwały te, które opisywały zjawiska kwantowe: widma liniowe, zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne, widmo ciała doskonale czarnego, kwantowy opis tych zjawisk, sens fizyczny funkcji falowej, kwantowy opis interferencji oraz nieprzewidywalność wyjściowych stanów kwantowych na podstawie wyników doświadczeń. Młodzież została zapoznana z wynikami badań materii za pomocą mikroskopów wykorzystujących zjawiska kwantowe, interferencję, dyfrakcję i polaryzację światła. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych uczniów, choć prezentowane treści należą do najtrudniejszych w podstawie programowej. Stanowiła ciekawe uzupełnienie lekcji fizyki dla chcących pogłębiać wiedzę z tego przedmiotu.


Profesor dr hab. Jacek Szczytko jest wybitnym dydaktykiem fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującym się w fizyce ciała stałego i fizyce półprzewodników. Pełni też funkcję pełnomocnika dziekana Wydziału Fizyki i koordynatora makrokierunku Inżynieria Nanostruktur, prowadzonego wspólnie z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.



Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/IlqC60gv886a50el2


 Powrót