Piastowski Słownik Biograficzny

O Słowniku

Piastów to nie tylko sypialnia Warszawy. Mieszka tu i pracuje wielu ludzi wartych poznania i zapamiętania, nierzadko wybitnych w swojej dziedzinie lub mających oryginalne pasje. Nazwiska najbardziej znanych i zasłużonych można znaleźć na stronie naszego miasta w zakładce Sławni piastowianie, jednak informacje o nich są jedynie hasłowe.

 

Szczepan Madej

Prezentacja dedykowana Powstańcowi Warszawskiemu, Panu Szczepanowi Madejowi, ostatniemu kierowcy wozu pancernego „Kubuś”, zasłużonemu mieszkańcowi Piastowa.

 

Ireneusz Wierzbowicz

Prezentacja dedykowana piastowskiemu artyście. Została przygotowana przez Patrycję Pośpiech i Michała Lisa na podstawie materiałów zebranych przez uczniów klasy IV C Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie

 

Krystyna Siedlecka

Krystynę Siedlecką nagrodzono wieloma odznaczeniami w uznaniu pracy m.in. Zasłużonego Pracownika Handlu Zagranicznego, Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, Zasłużonego Pracownika Handlu i Usług oraz Zasłużonego Pracownika Rolnictwa. W 1979 r. Krystyna Siedlecka otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 1988 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Andrzej Olaszek

Mieszkaniec Piastowa od urodzenia. Aktywny działacz harcerstwa w Piastowie. Działacz Koła Seniorów przy Harcerskiej Izbie Pamięci. Współtwórca Harcerskiej Izby Pamięci. Działacz koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Aleksander Kamiński

Prof. harcmistrz Aleksander Kamiński, przybrane nazwisko: Aleksander Kędzierski,ps. Dąbrowski, J. Dąbrowski, Fabrykant, Faktor, Juliusz Górecki, Hubert, Kamyk,Kaźmierczak, Bambaju (ur. 28.01.1903 w Warszawie, zm. 15.03.1978 w Warszawie. )

 

Andrzej Wawrzyniak

Wywiad zatytułowany "Maharadża z Powiśla" przedstawiający sylwetkę Andrzeja Wawrzyniaka, podróżnika, dyplomaty, założyciela Muzeum Azji i Pacyfiku.

 

Bogna Sokorska

Mieszkała w Piastowie od początku lat 30., najpierw przy ul. Styki, następnie Brandta. Mieszkańcy pamiętają Ją także  ze spacerów, wraz z mężem Jerzym, po piastowskim targowisku, zawsze uśmiechniętą i spontanicznie odpowiadającą na powitania i pozdrowienia. Honorowe Obywatelstwo Miasta Piastowa otrzymała w 1997 r.

 

Halina Pipiórska

Halina Pipiórska pseudonim Sowa działała w konspiracji (w Szarych Szeregach i Armii Krajowej). Została przydzielona do Sztabu Okręgu Warszawskiego AK, do kompanii "Iskrówek" kapitana "Narcyza" (Władysław Mika), gdzie prowadziła jedną z ekip łączności radiowej.

 

Irena Grabowska

W czasie okupacji pracowała w Elektrowni Miejskiej w Warszawie. W latach 1943-1944 była kurierką,,Zagrody” do Niemiec, Szwajcarii i Lotaryngii. Używała pseudonimu “Ewa Kalinowska”.

 

 Powrót