Kwalifikacja wojskowa

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Czynności podejmowane w ramach kwalifikacji wojskowej są prowadzone przez powiatowe komisje lekarskie oraz wojewódzkie komisje lekarskie, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz szefa wojskowego centrum rekrutacji.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 655 ze zm.).
  2. Rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej z dnia 23 listopada 2009 roku w sprawie kwalifikacji wojskowej (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1980),
  3. Rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej z dnia ………….. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w ……. roku,
  4. Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w …………… roku.

Kto podlega kwalifikacji wojskowej:

  • 1. Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia, są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu, do kwalifikacji wojskowej. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody. Osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w roku kalendarzowym, w którym ukończyły 19 lat życia, podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przeprowadzanej w następnym roku kalendarzowym. Obowiązek ten, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lata życia. Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia. Ochotnicy, którzy stawili się do kwalifikacji wojskowej, z dniem tego stawienia się, podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej na zasadach ogólnych.

  • 2. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa wójt lub burmistrz (prezydent miasta).
  • 3. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej stawiają się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz szefem wojskowego centrum rekrutacji, właściwymi ze względu na miejsce ich pobytu stałego. Osoby zameldowane na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące stawiają się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz szefem wojskowego centrum rekrutacji, właściwymi ze względu na miejsce tego pobytu.
  • 4. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które w okresie od dnia ogłoszenia kwalifikacji wojskowej do dnia jej rozpoczęcia zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
  • 5. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, stawiają się do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu.
  • 6. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


UWAGA:

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej powinna przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną i wyniki badań specjalistycznych z ostatnich 12-stu miesięcy, aktualną fotografię legitymacyjną o wymiarach 3x4cm bez nakrycia głowy, dokument potwierdzający posiadany poziom wykształcenia, posiadane kwalifikacje zawodowe, zaświadczenie o pobieraniu nauki.


 Powrót