Rozstrzygnięcie I Miejskiego Dyktanda

Mistrzowie poprawnej pisowni

W tym roku mija 90 lat od nadania naszemu miastu praw miejskich. Wśród imprez rocznicowych znalazła się oryginalna inicjatywa. Z inspiracji Burmistrza Piastowa, Grzegorza Szuplewskiego, oraz we współpracy z Urzędem Miasta na początku kwietnia czterdzieści troje uczestników, uczniów i dorosłych mieszkańców miasta przystąpiło do napisania dyktanda, starając się wykazać jak najlepszą znajomością polskiej ortografii i interpunkcji. Już tytuł dyktanda, „Gżegżółka”, wskazuje, że to niełatwe zadanie, ale poprzez nawiązanie do Teatrzyku „Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego, w którym pojawia się postać niejakiego Gżegżółki, podkreśla, że może to być również dobra zabawa.

Reprezentanci szkół przeszli wcześniej eliminacje wstępne, dorośli zgłaszali swój udział do Urzędu Miasta. Dla każdej z grup wiekowych przygotowano inne dyktando, oparte na utworach Antoine’a de Saint Exupery’ego, Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Dla uczniów szkół podstawowych był to tekst pt.: „Mały Książę i Róża”, dla gimnazjalistów – „Na polowaniu”, dla licealistów – „Wahania Wokulskiego”, dla dorosłych – „Na arenie amfiteatru”.

Pisaniu towarzyszyły duże emocje, ale też miła atmosfera, uśmiech i dopracowana oprawa. Uczestnicy, zgromadzeni w eleganckiej sali konferencyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej, otrzymali specjalnie przygotowany na tę okazję papier i długopis z logo dyktanda. Skupieni na zadaniu, pragnęli wykazać się umiejętnościami i możliwościami ortograficznymi. Następnie do sprawdzania dyktand przystąpiła komisja, złożona z polonistek, doświadczonych w tego typu pracy: Julii Krysiak – nauczycielki w Gimnazjum nr 1, Iwony Skiby – nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 1, Malwiny Szefer - nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 2, Agnieszki Łady – nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 4. Każda z prac była sprawdzana trzykrotnie, aby uniknąć przeoczenia błędu. Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie, niektóre z prac różniły się tylko jednym lub dwoma przecinkami, komisja pracowała więc z wytężoną uwagą.

W ten sposób wyłoniono zwycięzców, dla których miasto Piastów ufundowało wspaniałe nagrody, dyplomy oraz pamiątkowe upominki.
I miejsce
•    w kategorii szkół podstawowych - Kacper Guzewicz (SP nr 1)
•    w kategorii gimnazjów – Agata Koguciuk (Gim. nr 2)
•    w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Dawid Kiljański (LO im. A. Mickiewicza)
•    w kategorii dorosłych – Ewelina Sowińska

Laureaci wygrali nagrodę główną – specjalnie na ten cel stworzoną statuetkę, nawiązującą do logo imprezy. Zostali również uhonorowani pięknie wydaną, okazałą księgą z reprodukcjami malarstwa polskich artystów.

II miejsce
•    w kategorii szkół podstawowych – Martyna Michalska oraz Przemysław Bzymek (oboje z SP nr 2)
•    w kategorii gimnazjów – Michalina Pawlak (Gim. nr 1)
•    w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Kamila Jasiecka (LO im. A. Mickiewicza)
•    w kategorii dorosłych – Marcin Kicki

Zdobywcy II miejsca otrzymali książkę o polskiej przyrodzie, zawierającą wiele wspaniałych fotografii oraz pejzaż Piastowa, wykonany z okazji 90–lecia miasta.

III miejsce
•    w kategorii szkół podstawowych – Dominika Wachowska (SP nr 2) oraz Gabriela Podgórska (SP nr 4)
•    w kategorii gimnazjów – Jakub Ługowski oraz Klaudia Pyrzanowska (oboje z Gim. nr 1)
•    w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Kamila Gosa (LO im. A. Mickiewicza)
•    w kategorii dorosłych – Karolina Michalska

Nagrody za zajęcie III miejsca to dwie cenne pozycje książkowe: o przyrodzie oraz o najpiękniejszych polskich zabytkach (lub monografia powiatu pruszkowskiego).

Ponadto wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali stosowny dyplom, zawierający motto z wiersza Dmochowskiego: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. /Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.” Do dyplomu załączono pamiątkowe upominki: książki, płócienne torby na zakupy, ozdobione logo dyktanda, herbem miasta i logo upamiętniającym 90-lecie nadania praw miejskich oraz koszulki z herbem miasta.

Uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród, dyplomów i upominków przygotowano z dużym rozmachem. Odbyła się ona w słoneczną niedzielę 17 kwietnia w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury i zgromadziła sporą grupę entuzjastów dyktanda, nie tylko uczestników, ale też ich rodziny i znajomych. Przybyli również młodzi artyści – recytatorzy z różnych szkół.

Władze miasta reprezentowali: Agata Korczak – przewodnicząca Rady Miejskiej, która powitała zgromadzonych, wygłaszając krótkie przemówienie o wartości poprawnej polszczyzny, a także Tomasz Sarnacki i Kazimierz Dymek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Obecna była również Barbara Rotowska, Naczelnik Wydziału Administracji w Urzędzie Miasta, jedna z organizatorek imprezy.

Wszyscy przybyli oczekiwali z napięciem ogłoszenia listy zwycięzców, a następnie odebrania nagród, wręczanych przez przedstawicieli władz miasta. Każdy został doceniony i obdarowany, co z pewnością posłuży popularyzacji dyktanda, które w zamierzeniu władz miasta ma się stać imprezą cykliczną.

Do polonistek sprawdzających dyktanda skierowano podziękowania, podkreślając ich bezinteresowność i zaangażowanie. Podziękowania przyjęły również Wanda Przybylak, dyrektor MOK-u oraz Barbara Rotowska, współpracujące przy organizacji imprezy.

Z kolei władze miasta wyraziły uznanie dla organizatorek dyktanda, Kaliny Sobczyńskiej i Henryki Bęczkowskiej, obdarzając je okazałymi, kolorowymi bukietami kwiatów.

Uroczystość zamknęły popisy recytatorskie w wykonaniu uczniów, wyróżnionych w konkursie „Warszawska Syrenka”. Wystąpili: Hubert Łada (SP nr 4), pierwszoklasista, który oczarował publiczność wierszem o spacerze z psem oraz inni utalentowani młodzi artyści ”żywego słowa”: Gabrysia Podgórska (SP nr 4), Oliwia Iwańska (SP nr2), Kasia Koguciuk i Janek Pawelec (SP nr 1), Klaudia Krupińska i Ola Wojtkiewicz (Gim. nr 1).

Na koniec należy zaznaczyć, że pomysł miejskiego dyktanda spotkał się z pozytywnym odzewem wśród mieszkańców Piastowa, jego władz i urzędników miejskich. W imieniu organizatorów imprezy wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu „Gżegżółki”.  

Zachęcam do zapoznania się z fotoreportażem z przebiegu dyktanda, który wkrótce pojawi się na stronie internetowej miasta.

Kalina Sobczyńska

fot. Dorota Sobczyńska | Didi Studio






 Powrót