Paczka na kresy

15.12.22 r w mroźny czwartek z Warszawy wyruszyli  autokarem na Łotwę uczniowie LO im. A.Mickiewicza w Piastowie.Cel niezwykle szlachetny -akcja  Paczka na kresy . Po długiej podróży dotarliśmy do Dyneburga, było zimno i śnieżnie,  ale zagrzewał Wielki Zapał do działania. W piątek cały dzień zwiedzaliśmy dawną stolicę Polskich Inflant. Wszędzie tu widać ślady dawnej Rzeczypospolitej i słychać polski język. Mieliśmy okazję spotkać się z ludzi, dzięki którym Patriotyzm to nie tylko ważne słowo, ale codzienne działanie.

Najważniejsza część naszej wyprawy to oczywiście kontakt z Polakami. To co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, jest Najważniejszą Lekcją Historii. Łzy wzruszenia i piękne opowieści świadczą,  że pamięć o Polsce jest tu żywa, a my mogliśmy przypomnieć miejscowym Polakom, że Polska o Nich nie zapomniała.

W niedzielę 18.12.22 r., pożegnaliśmy Dyneburg i Polaków na Mszy Świętej, podziękowaniom  i rozmowom nie było końca. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wilno i cmentarz na Rossie, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Wróciliśmy po 22 do Warszawy z Wielką nadzieją, że wrócimy niedługo na Kresy.

WIELKIE PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM.

Franciszek Malczewski


 Powrót