Wymiana uczniowska z młodzieżą z Hanoweru

W dniach 24 listopada – 01 grudnia  2018r. w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Piastowie  gościliśmy młodzież z zaprzyjaźnionej  szkoły Tellkampfschule w Hanowerze. Tym razem nasze miasto odwiedziło 9 uczniów i dwoje opiekunów z Niemiec. Spotkanie odbyło się w ramach projektu wymiany polsko – niemieckiej realizowanej w liceum. Tematem przewodnim tegorocznego projektu  była „Międzynarodowa przyjaźń – nasze wspólne zainteresowania”, a  koordynatorem całego przedsięwzięcia pani Dorota Polit, nauczyciel języka niemieckiego.

Wymiana uczniowska w liceum odbyła się po raz drugi i na pewno nie ostatni, gdyż zaowocowała wspaniałymi relacjami koleżeńskimi i mnóstwem  łez w dniu wyjazdu. Również  ciekawy program przełożył  się na duże zaangażowanie uczniów w cały projekt i na swobodną komunikację w języku niemieckim i angielskim.
Zaproszeni goście przybyli do nas późnym wieczorem w sobotę 24 listopada i  zostali zakwaterowani w domach rodzinnych  uczniów z liceum.

Pierwsze wspólne spotkanie miało miejsce w niedzielę, kiedy wszyscy udali się na Niewidzialną Wystawę w Warszawie.
„Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło…” – ta interaktywna podróż w niewidzialny świat, pokazała, jak można radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu węchu i równowagi. Po prawie godzinnym przebywaniu w absolutnej ciemności  wszyscy wyszli, jakby inni, zadumani i wyciszeni…
Po wystawie młodzież udała się na krótki spacer do Łazienek Królewskich, by przejść się po letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i by móc przedstawić gościom oświeceniowe idee.

Drugi dzień wymiany (poniedziałek 26 XI) przeznaczony został na zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia i warszawskiej Starówki. Na początku był długi spacer po najbardziej reprezentacyjnej arterii Warszawy i oglądanie miejsc związanych z historią miasta – m.in. Pałac Staszica, pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę Św. Jana  i Rynek Starego Miasta. Jednym z  najbardziej ciekawych miejsc w okolicach Starego Miasta okazał się jednak Grób Nieznanego Żołnierza i uroczysta zmiana warty.

Wtorek upłynął pod znakiem nauk przyrodniczych w Centrum Nauki Kopernik. Ponad 450 eksponatów, zaawansowane technologie i multimedia  pomogły z pewnością rozbudzić uczniowskie zainteresowania. Taka trzygodzinna zabawa pozwoliła wszystkim nam przeniesienie się  w inny wymiar, w świat naukowych tajemnic.
Środa była dniem sportu. W szkole odbyły się zajęcia sportowe z piłki nożnej, unihokeja i tenisa stołowego. Były oczywiście emocje, zacięta rywalizacja, ale też mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

W godzinach popołudniowych zorganizowano wyjazd na  Powiśle by zaprezentować niemieckim kolegom Stadion PGE Narodowy. W trakcie ponad półtoragodzinnej trasy VIP,   zapoznano się z historią stadionu, z jego pięknymi wnętrzami. Uczniowie zobaczyli lożę VIP-owską, salę kryształową, szatnię piłkarzy, ich strefę relaksu i studio prasowe. Trzeba przyznać, że stadion robi wrażenie, tym bardziej, że możemy poszczycić się światowej sławy polskimi piłkarzami.

W czwartek zaproszono młodzież do zwiedzenia  perły polskiego baroku - Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Przepiękne wyposażenie pałacu, prawdziwa historia i autentyczne pamiątki wywarły na gościach niesamowite wrażenie.
Przedostatni dzień wymiany był dniem przeznaczonym  na odpoczynek i zakup pamiątek. Dopiero po południu wybrano się na wspólną zabawę do kręgielni, by spędzić te ostanie godziny jeszcze razem…tu w Polsce.

Tygodniowy program wymiany to nie tylko wycieczki i spacery po Warszawie. To także czas przeznaczony na wspólne zajęcia lekcyjne, naukę i zabawę. W poniedziałek pani Dorota Polit zorganizowała zajęcia integracyjne, dzięki którym młodzież mogła się wzajemnie się poznać, zaprezentować swoje zainteresowania oraz porozmawiać bez używania języka ojczystego. Była to także możliwość  rywalizacji, podczas organizacji różnych zagadek i quizów.

Przez kolejne dni  uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, chemii, matematyki. Zajęcia przyrodnicze odbyły się w języku angielskim, więc wszyscy mogli wziąć w nich aktywny udział. Szczególnie dobrze uczniowie bawili się na lekcji chemii, gdzie robili bardzo ciekawe eksperymenty. Zdarzyło się, że część tych doświadczeń testowana była na głowach młodych chemików, gdy jednym z produktów była bezpieczna dla zdrowia olbrzymia ilość piany.
W przedostatni dzień wspólnej przygody to spotkanie się w pracowni języka niemieckiego w celu podsumowania projektu. Wykonano wspólną gazetkę i omówiono program rewizyty w marcu 2018r. Licealiści z Piastowa czekają już na ten wyjazd, gdyż wezmą udział w międzynarodowym projekcie tzw. Europawoche. Będzie to spotkanie około 180 młodych osób z różnych krajów m.in. z Hiszpanii, ze Szwecji, z Francji, Litwy, Łotwy  itp. W tym czasie będą realizować wiele wspólnych projektów, współpracując w gronie międzynarodowym.

Na wyjazd młodzież będzie się gruntownie przygotowywać, gdyż każda z grup ma  za zadanie przedstawić swój kraj w różnoraki sposób – poprzez taniec, piosenkę itp. A my Polacy mamy się czym pochwalić, bo jesteśmy dumni z naszego wolnego  od 100 lat kraju. Reprezentacja naszego liceum już teraz myśli o  promocji naszej ojczyzny w czasie spotkania młodzieży z innych państw.
Sobota,   była  chyba najsmutniejszym dniem w trakcie całego projektu. To dzień rozstania na kilkanaście długich tygodni. Pożegnaniom towarzyszyły łzy wzruszenia, było wiele uścisków, pożegnalnych upominków i obietnic szybkiego spotkania.
Aby wydłużyć ostatnie, wspólne chwile niemieccy przyjaciele celowo wyruszyli  w drogę powrotną do Hanoweru z dwugodzinnym opóźnieniem. Ale za trzy miesiące uczniowie znów się spotkają, by spędzić ze sobą kilka cudownych dni…

Galeria zdjęć: zobacz tutaj


 Powrót