Stawiamy na autorytety...

Połączyć magnes z ciekłym azotem, zrozumieć teorię względności Einsteina, wytworzyć pole magnetyczne - takie obserwacje w atmosferze powagi i humoru, były udziałem uczniów piastowskiego LO w ostatnich tygodniach zajęć. 

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza już od kilku lat proponuje swoim uczniom innowacyjne zajęcia (w szkole i poza nią), projekty edukacyjne (w tym o charakterze międzynarodowym) oraz tworzy sprzyjające warunki do intensywnego rozwoju osobistego. Szczególny nacisk kładzie na zwiększanie samoświadomości uczniów , rozwijanie różnorodnych umiejętności i przygotowanie do pełnienia nowych ról społecznych. 

Przykładami podejmowanych działań, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży są szkolne warsztaty z wybitnymi postaciami ze świata nauki, kultury i sztuki. W ostatnich tygodniach piastowskie liceum odwiedzili wybitni przedstawiciele nauk ścisłych. Spotkania naukowe wpisują się w realizację zadań edukacyjnych podejmowanych w klasach ścisłych oraz dostarczają młodzieży wielu cennych wskazówek potrzebnych do właściwego wyboru własnej drogi życiowej.

Nauka to strategiczny filar rozwoju cywilizacji. Wszystkie wynalazki są wynikiem wysiłku wielu ludzi, ich obszernej wiedzy i umiejętności w wielu dziedzinach. Wiążą się z szybkim rozwojem nauk ścisłych, takich jak: matematyka, fizyka, chemia i biologia. Mając na uwadze fakt, że to co dotyczy współczesnego człowieka, związane jest z wykorzystywaniem osiągnięć nauki i techniki, liceum w Piastowie często gości w swoich murach niezwykłe osobowości ze świata nauk ścisłych. W ubiegłym miesiącu w LO im. A. Mickiewicza zajęcia z młodzieżą realizował prof. dr hab. Zygmunt Szefliński z Uniwersytetu Warszawskiego. Warsztaty dotyczyły problemu, z którym każdy z nas się spotkał, każdy o nim słyszał,  wielu z nas w tym zakresie zadaje mnóstwo pytań, mianowicie promieniowania jonizującego pierwiastków. Podczas zajęć dokonywano pomiarów  promieniowania naturalnego,  które towarzyszy nam stale, gdyż zarówno skorupa ziemska, jak i jej przetworzone elementy zawierają pierwiastki promieniotwórcze, mające wpływ na zdrowie człowieka. W naszych mieszkaniach znajduje się promieniotwórczy gaz szlachetny - radon. Jego zawartość w materiałach budowlanych powinna być jednym z głównych kryteriów przy wyborze inwestycji na rynku mieszkaniowym. Uczniowie z Piastowa mogli osobiście przekonać się o obecności radonu przez odfiltrowanie z powietrza promieniotwórczych pierwiastków, będących produktami jego rozpadu. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, szczególnie tych, które znajdują się na parterze i na poziomie piwnicy w naszych domach. Tego typu zajęcia są cennym uzupełnieniem treści programu nauczania, ale też pozwalają „dotknąć” uczniom tego, co jest niezauważalne dla ich zmysłów.

Pierwszy dzień wiosny br. był dniem kolejnej wizyty w Piastowie prof. dr hab. Tadeusza Stacewicza, wykładowcy Wydziału Fizyki UW. Profesor, podobnie jak przy poprzednich wizytach, prowadził zajęcia dla klas matematyczno-fizycznych. Wykładowca przedstawił w szerokim ujęciu mechanizm działania laserów  i innych urządzeń wykorzystujących światło. W zadziwiająco jasny sposób pokazane zostały elementy szczególnej teorii względności Alberta Einsteina, według której w bardzo szybko poruszającym się obiekcie czas płynie wolniej, a długość obiektu w kierunku ruchu zmniejsza się. Uczniowskiej publiczności przedstawione zostały też inne parametry z zakresu  światła, czasu i przestrzeni.

LO im. A. Mickiewicza cyklicznie odwiedza prof. dr hab.  Andrzej Wysmołek,  wybitny polski fizyk doświadczalny, profesor  nauk fizycznych, specjalista w zakresie fizyki ciała stałego, który w latach 2008–2016 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor obecnie pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW. Tematem spotkania sprzed kilku tygodni były zjawiska magnetyczne. Uczniowie  z zainteresowaniem obserwowali demonstrowane przez profesora zjawisko magnetyzmu. Podkreślał ogromną rolę tego zjawiska w życiu na Ziemi. Młodzież doświadczalnie przekonała się o  ogromnym wpływie biegunów na pole magnetyczne naszej planety. To dzięki temu możemy zachwycać się przepięknym zjawiskiem, jakim jest zorza polarna. Pole magnetyczne chroni nas m. in. przed tzw. wiatrem słonecznym, czyli strumieniem protonów  i elektronów. Jeżeli dotarłyby na Ziemię, zamieniłby ją w pustynię. Uczniowie zafascynowani byli pokazem tworzenia pola magnetycznego z wykorzystaniem różnych pomocy dydaktycznych. 

W doświadczeniach posługiwano się różnymi magnesami  i ciekłym azotem. Młodzież dowiedziała się, jak sprawić, by diody się zaświeciły czy to w małym urządzeniu, czy w większej przestrzeni. Równie efektownie wyglądało połączenie magnesu z ciekłym azotem, który przyczynił się do lewitacji materii. Liczne doświadczenia, możliwość zobaczenia wyników eksperymentów z bliska oraz prezentacja bogata w ilustracje były niestandardową składową lekcji fizyki, która zachwyciła wszystkich uczniów.

Przedstawione osoby to wyjątkowi goście, którzy są znawcami i autorytetami w swoich dziedzinach,  a odwiedzając liceum w ostatnich tygodniach wzbogacają  zajęcia   najbardziej perspektywicznych dziedzin naukowych.  Analizując przebieg opisywanych zajęć, nietrudno zdobyć przekonanie, że proponowany przez LO cykl spotkań z wybitnymi postaciami dostarczył młodzieży wielu cennych wskazówek do wyboru przyszłej drogi życiowej. Młodzież z niecierpliwością czeka na kolejne spotkania naukowe w maju br.


 Powrót