Międzynarodowy projekt piastowskiego liceum

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie od kilku lat intensywnie współpracuje z warszawskimi uczelniami wyższymi. Jednym z wielu efektów takiej współpracy jest realizacja międzynarodowych projektów uatrakcyjniających proces dydaktyczny realizowany w liceum.


Polskim koordynatorem najnowszego projektu jest Wydział Biologii i Nauk o Środowisku we współpracy z Wydziałem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W projekcie uczestniczą partnerzy z Danii (koordynator międzynarodowy), Włoch, Islandii, Hiszpanii oraz Słowenii.



Głównym celem projektu jest odpowiednie i skuteczne nakierowanie uczniów uczących się i nadających bieg swojemu procesowi kształcenia. Działania projektowe będą odbywać się w środowisku naturalnym uczniów tj. w 10 szkołach partnerskich w całej Europie. Testowane będą nowe narzędzia i strategie uczenia się oparte na wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Zostanie również wypracowana nowa metodyka kształcenia w tym zakresie. We wszystkie działania zostaną włączeni bezpośrednio nauczyciele akademiccy, naukowcy, eksperci, nauczyciele, uczniowie szkół średnich oraz studenci.

Projekt ma charakter innowacyjny. W Europie bowiem wzrasta problem uczniów z nowymi trudnościami w uczeniu się i funkcjonowaniu w szkole. Oznacza to konieczność tworzenia nowych zasobów edukacyjnych dla nauczycieli i dla nowych pokoleń przyszłych pedagogów, którzy będą musieli stawić czoła rosnącej liczbie uczniów odczuwających czasem nawet fobię szkolną, czy tak zwane wypalenie, mające bardzo różne podłoże.

W dniach 6 -7 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie robocze międzynarodowego zespołu projektowego w Rosklide, w Danii. Uniwersytet Absalon jest koordynatorem całego przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięli udział wszyscy partnerzy projektu z Islandii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Danii i Polski. Nasz zespół reprezentowany był przez nauczyciela z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie, Panią Monikę Kwatek oraz lidera grupy studentów Wydziału Nauk Pedagogicznych, Panią Anetę Żmijewską oraz pracownika naukowego Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku, koordynatora projektu na UKSW Pana Artura Baranowskiego.

Dwa dni intensywnej pracy, licznych dyskusji, wielu pytań podczas paneli tematycznych pozwoliły nam uszczegółowić zakresy odpowiedzialności poszczególnych grup projektowych i partnerskich oraz ustalić harmonogram zadań. Ponadto takie spotkanie dało możliwość wzajemnego poznania się wszystkich partnerów, a także nawiązania przyjacielskich i otwartych relacji, które bardzo pozytywnie wpłynęły na bieżące prace projektowe.

Przed piastowskimi licealistami kolejny etap projektu, który będzie trwał 4 miesiące. Jednymz zadań, będzie próba dobrania i przetestowania narzędzi w celu stworzenia profilu ucznia w interesującej ich problematyce. Następnie będą poszukiwane obszary, w których uczeń obserwuje swoje zaangażowanie i w których chętnie podejmuje naukę. Młodzież z Piastowa i inne grupy partnerów z Europy, wypracują swoje indywidualne rozwiązania dopasowane do lokalnej problematyki szkoły. Wspólnie, na kolejnym spotkaniu w Słowenii, pod koniec kwietnia będą "ścierać" się poglądy i wstępne wyniki, aby stworzyć jedną wspólną charakterystykę profilu ucznia. Ponadto w projekcie trwają prace nad powstającymi artykułami naukowymi, a także prace koncepcyjne będące podstawą kolejnych projektów.

Projekt potrwa 24 miesiące do sierpnia 2020 roku, a już w przyszłym roku planowane jest spotkanie wszystkich partnerów w Polsce.

Uczestnicy polskiego zespołu projektowego:

  • Pracownicy naukowo-dydaktyczni
  • dr Artur Baranowski, Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW - koordynator
    dr Aneta Domżalska, Wydział Nauk Pedagogicznych
    dr Aleksandra Kulpa-Puczyńska, Wydział Nauk Pedagogicznych

  • Dyrektorzy i nauczyciele szkół średnich:
  • 1.Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie,
    Dyrektor: mgr Hanna Babikowska, nauczyciele mgr Monika Kwiatek, mgr Marta Jakubczak 2. Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Bł. R. Archutowskiego w Warszawie
    Dyrektor: mgr Tomasz Kowalczyk, mgr Anna Ściborek, mgr Łukasz Chojnowski

  • Studenci Wydziału Nauk Pedagogicznych:
Aneta Żmijewska, Katarzyna Majcher, Sofija Iglińska , Adrianna Wróbel, Marcin Bielecki

 Powrót