Transport niskoemisyjny w Piastowie

Rozwój transportu niskoemisyjnego w naszym mieście, czyli jak Piastów stał się liderem elektromobilności. Do jednego z najważniejszych zadań, jakie w ostatnich czterech latach postawił przed sobą burmistrz Piastowa była poprawa środowiska naturalnego oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza na terenie naszego miasta.

Dzięki termomodernizacji budynków publicznych i montażowi na ich dachach instalacji fotowoltaicznych, a także dzięki szerokiemu wsparciu wymiany źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych udało się w sposób istotny zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jednakże, ciągle jednym z podstawowych czynników wpływających na zanieczyszczenie powietrza jest komunikacja samochodowa. Dlatego podjęto decyzję, że nasze miasto będzie aktywnie uczestniczyć w trwającej właśnie rewolucji technologicznej polegającej na rozwoju transportu niskoemisyjnego.
 
Uchwalony we wrześniu tego roku przez Radę Miejską w Piastowie Plan Rozwoju Transportu Niskoemisyjnego wraz z przyjętym w 2016 roku Planem Gospodarki Niskoemisyjnej stanowi podstawy strategii ograniczenia niskiej emisji w naszym mieście. W dokumencie tym, na sfinansowanie którego można uzyskać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, opisuje się możliwości rozwoju transportu, tak by był on jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców, a zarazem nowoczesny i niepowodujący emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To właśnie w ramach wytycznych, które zostały w nim zawarte określono miejsca usytuowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych - pierwsze jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku na terenie naszego miasta. Jeden egzemplarz został już przekazany przez firmę Grupa CDE Sp. z o.o. i czeka na ostateczną zgodę na montaż operatora energetycznego oraz zarządcy terenów wokół stacji kolejowej, gdzie zostanie zainstalowany.

W tej samej okolicy zostały usytuowane mobilne wypożyczalnie rowerów i skuterów elektrycznych, w ramach tzw. sharingu. W związku z przychylnym przyjęciem przez mieszkańców tej inicjatywy, w kolejnych miesiącach ilość dostępnych dwukołowych pojazdów oraz miejsc, w których będzie można je odebrać, zostanie dodatkowo powiększona. Za utrzymanie całej infrastruktury związanej z ładowaniem pojazdów elektrycznych oraz społecznościowym wypożyczaniem jednośladów będzie odpowiadało Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalne w ramach tworzonego Klastra energetycznego. Czyni to Piastów liderem rozwoju elektromobilności w województwie mazowieckim. Celem jest zarządzanie energią oraz transportem kompleksowo połączyć w inteligentnym i autonomicznym systemie.  

Na opisane powyżej działania, ale także na zakup autobusów elektrycznych i an budowę centrum przesiadkowego władze Piastowa będą ubiegać się już na początku 2019 roku o dotacje w ramach nowo utworzonego Funduszu Transportu Niskoemisyjnego. Mamy świadomość tego, że aby nasze powietrze było czyste, wspólnie musimy jeszcze wiele zrobić.  I tak będziemy czynić.


Robert Nogalski


 Powrót