Mały Książę zagościł w Piastowie

Kilkadziesiąt osób przypomniało w sobotę całość jednego z najbardziej znanych na świecie klasyków literatury - "Małego Księcia". Na wszystkich czekały mikołajkowe prezenty.

Są takie książki, które znają wszyscy. Młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, Europejczycy, Afrykanie czy Azjaci. "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry’ego to opowieść o chłopcu, który zamieszkiwał planetę niewiele większą od samego siebie. Książka podbiła serca czytelników na całym świecie. Choć Saint-Exupéry napisał jeszcze siedem innych powieści, został zapamiętany jako autor "Małego Księcia", baśni filozoficznej nie tylko dla dzieci.

W Sali Kolumnowej Miejskiego Ośrodka Kultury dzieci, młodzież oraz dorośli, pod przewodnictwem aktora Jerzego Łazewskiego, przeczytali wszystkie 27 rozdziałów "Małego Księcia". 22 dzieci z piastowskich Szkół Podstawowych Nr 2 i 4 prezentowało się w parach bądź 3-osobowych zespołach. Solo interpretowało 6 uczniów Gimnazjum Nr 1 oraz 6 osób dorosłych. Wśród czytających była też radna Miasta Piastowa Maria Ziółek. 2 rozdziały przypomniał Jerzy Łazewski, który również wplatał pomiędzy występami wiele ciekawostek związanych z "Małym Księciem" i jego twórcą.

Najbardziej ekscentryczne wydania to napisane według standardów słownika T9 znanego użytkownikom telefonów komórkowych i przekład na staroegipskie hieroglify. W sumie książka przetłumaczona została na 270 języków i dialektów, co czyni ją najczęściej tłumaczonym dziełem literatury światowej zaraz za Biblią. Pierwsze wydanie Małego Księcia ukazało się 6 kwietnia 1943 roku w Stanach Zjednoczonych. Niepozorna opowieść osiągnęła oszałamiający sukces na całym świecie. W zeszłym roku, dokładnie 6 kwietnia minęło 70 lat od ukazania się dzieła

Na rynek wypuszczono również ponad 400 licencjonowanych produktów związanych z „Małym Księciem”, włącznie z damskimi butami czy klockami Lego. Mały Książę doczekał się własnego banknotu pięćdziesięciofrankowego. Kiedy francuską walutę zastąpiło euro, wybito trzy rodzaje pamiątkowych monet. Na rewersie pojawił się Mały Książę w towarzystwie lisa, na planecie i leżący na trawie. Lisa i Różę uwiecznił autor białoruskiej monety wyemitowanej w serii „Baśnie narodów świata”.

Tysiące ludzi odwiedzają muzeum i stylizowany na francuskie miasteczko park rozrywki Małego Księcia w japońskim Hakone, około 80 kilometrów na zachód od Tokio). Znajduje się w nim małe miasteczko do złudzenia przypominające francuskie, z budynkami paryskich piekarni, sklepów spożywczych oraz malowniczymi ogrodami. Tam także spiżowy Książę stoi na planecie-pomniku. Skromniejsze, ale bliżej Polski, jest muzeum Exupéry’ego w Tarfaya w Maroku, gdzie pisarz pracował w bazie lotniczej i napisał swoją pierwszą książkę.

"Mały Książę" jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował. Saint-Exupéry pisał „Małego Księcia” późną nocą, bo właśnie wtedy rozsadzała go energia. Pomagał sobie kawą, coca-colą i papierosami, przez co oryginalny rękopis znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum i Biblioteki Morgana na Manhattanie w Nowym Jorku jest obficie poznaczony plamami. Pisarz potrafił budzić swoich domowników, tłumacza czy przyjaciół i czytać im w środku nocy fragmenty, które właśnie napisał.

25 września 2013 roku na polskim rynku ukazała się powieść „Studio Saint-Ex” - fascynująca, ujęta w formę powieści historia powstania legendarnej książki dla dzieci „Mały Książę”. Tło powieści stanową ostatnie miesiące życia pisarza-pilota, spędzone wśród francuskiej emigracji w Nowym Jorku. O napisanie dalszego ciągu przygód Małego Księcia pokusił się natomiast argentyński poeta Alejandro Roemmers, ale spadkobiercy Saint-Exupéry’ego wyrazili zgodę na publikację utworu dopiero w 2033 roku.

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali upominki z rąk dyrektorów (organizatorów) - Wiesławy Poznańskiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Wandy Przybylak z Miejskiego Ośrodka Kultury. Każdy dostał na pamiątkę dyplom. Uczniowie Szkół Podstawowych nr 2 i 4 otrzymali wejściówki dla swoich klas na koncert "Gwiazdkowe nuty" do Filharmonii Narodowej w Warszawie (ufundowane przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, które organizuje corocznie charytatywny koncert dla dzieci). Uczniowie Gimnazjum Nr 1 oraz dorośli otrzymali darmowe bilety na dowolny seans w "Kinie Baśń" w Piastowie


 Powrót