A Wersja graficzna
A- A A+

Piastowskie obchody 75 rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, w godz. "W", przy dźwięku syren alarmowych społeczność piastowska oddała cześć Bohaterom Powstania Warszawskiego. PIASTÓW PAMIĘTA. PIASTÓW NIGDY NIE ZAPOMNI. Relacja z piastowskich obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia TUTAJ

W kolejnych dniach w Piastowie zostanie przeprowadzonych wiele ciekawych inicjatyw, którymi wspominać będziemy poległych w walce, rannych i wypędzonych z niszczonej Warszawy oraz tych, którzy spieszyli z solidarną pomocą. Byli wśród nich mieszkańcy Piastowa - walczący z bronią w ręku, polegli w naszym mieście, w Pęcicach i w Warszawie, a także wielu innych ratujących uciekinierów z kolumn jenieckich i deportowanych do obozu Dulag 121. Mamy obowiązek pamiętać o wszystkich, którzy szli przez życie drogą opisaną słowami „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

31 lipca wywieszono flagi narodowe w miejscach pamięci i wzdłuż głównych ulic naszego miasta. Tego też dnia w ramach projektu historyczno-edukacyjnego Pamięć 1944. Miasto Piastów w czasie Powstania Warszawskiego realizowanego przy wsparciu Programu Dotacyjnego Niepodległa oznaczono specjalnymi tablicami miejsca związane z wydarzeniami roku 1944 w Piastowie.

W piątek 2 sierpnia w 75. rocznicę tragicznych wydarzeń oddamy hołd poległym i zamordowanym przez Niemców podczas bitwy pęcickiej powstańcom. Uroczystość odbędzie się przy mogile-mauzoleum w parku w Pęcicach.

W ramach tegorocznych obchodów 3 sierpnia na terenie Piastowa odbędzie się terenowa gra miejska  zorganizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w ramach projektu Pamięć 1944. Miasto Piastów w czasie Powstania Warszawskiego. Projektu realizowanego przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową przy dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Po grze terenowej o godz. 12.30 w Kinie Baśń zostanie wyświetlony film „Exodus Warszawy 1944”. Wstęp wolny.

Kolejne wydarzenia rocznicowe odbędą się 3 października. Tego dnia spotkamy się ze świadkami historii roku 1944 roku oraz odbędzie się koncert Kapeli Warszawskiej Staśka Wielanka.

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego zakończą się 6 października na Stadionie Miejskim im. J. Kalbarczyka Biegiem Pamięci Powstańczej Warszawy.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Mieszkańców Piastowa do udziału w wyżej wymienionych wydarzeniach. Oddajmy wspólnie hołd tym, którzy walczyli za WOLNĄ POLSKĘ.

O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

CHWAŁA I CZEŚĆ BOHATEROM !

2 sierpnia - Hołd bohaterom bitwy pęcickiej: TUTAJ

3 sierpnia - Gra Miejska - Pamięć 1944. Miasto Piastów w czasie Powstania Warszawskiego: TUTAJ
ZOBACZ: TABLICE HISTORYCZNE Piastów w 1944 roku Powrót